Společnost Film Europe otevírá v historickém centru Bratislavy unikátní kulturní prostor – Edison Filmhub. Jde o butikové kino s kavárnou, bistrem a galerií, které přináší nový způsob, jak trávit čas s filmem, uměním a dobrou gastronomií.
Tento dlouho očekávaný projekt vznikal od roku 2019 pod vedením Ivana Hronce, Silvie Hroncové, Dominika Hronce a Veroniky Hroncové Žilinkové. Edison Filmhub se nachází v historickém centru bratislavského Starého Města na Baštové 6 – v nejužší a jedné z nejstarších ulic města s tajuplnou atmosférou pod Michalskou bránou. Ulička byla kdysi součástí městského opevnění, pamatuje městského kata a židovské rituální koupele. Možná právě touto uličkou procházel i samotný Thomas Alva Edison během návštěvy Bratislavy 12. září 1911. Dnes zde vzniká prostor, který začíná psát novou kapitolu ulice – tentokrát filmem, kulturou a setkáními.
Koncept a název navazuje na úspěšný Edison Filmhub v ulici Jeruzalémská v centru Prahy, který od roku 2019 funguje jako stabilní bod na filmové mapě města. Po architektonické stránce se bratislavského Edisonu ujalo studio JRKVC, několikrát oceněné cenou CE ZA AR. Architekt Peter Jurkovič a architektka Kristína Tomanová na projektu spolupracují od roku 2020. Jelikož se prosotry nacházejí v rezidenčním domě, projekt přinesl vícero výzev – od akustické izolace po optimální rozložení prostor. Velký důraz byl kladen na to, aby měl každý filmový zážitek špičkovou kvalitu obrazu, zvuku a pohodlí, a zároveň aby rezidenti objektu nepociťovali žádný diskomfort z přítomnosti kina a kavárny. Výsledkem je unikátní prostor, ve kterém mohou hosté strávit klidně celý den – od ranní výběrové kávy, přes filmy a kulturní zážitky, chutné domácí gastro až po večerní podniky
KINO
Edison Filmhub nabídne dva butikové kinosály – velký s kapacitou 50 míst a malý s kapacitou 20 míst. Všechny kinosedačky mají výsuvný stolek. První veřejnou projekcí ve velkém i malém sále bude film Poslední Viking od dánského režiséra Anderse Thomase Jensena (Adamova jablka). Novou černou komedii promítneme v předpremiéře 20. ledna 2026. Film bude zároveň headlinerem 12. ročníku přehlídky severských filmů SCANDI. Oblíbené festivaly jako právě SCANDI, ale i Be2Can, Crème de la Crème a další budou pravidelnou součástí programu. V každém z kinosálů se bude promítat 3 až 4krát denně, včetně zlevněných projekcí pro seniory a studenty.
Během víkendů přibudou projekce filmů i pro dětské diváky. Pravidelně budou probíhat také filmové cykly, které budou uváděny s diskusemi s odborníky a odbornicemi z různých profesí. Jednou z prvních pravidelných akcí bude cyklus s názvem Prítomie sprevádza, který budou vést moderátorka Zuzana Šifra Matuščáková a psycholožka Lenka Pavuková Rušarová.
KAVÁRNA
Kavárna je otevřená od 4. prosince 2025 a nabízí výběrovou kávu, víno a široký sortiment nápojů. Dodavatelem kávy je banskobystrická pražírna Mlsnacava, která dlohodobě s pražským Edison Filmhubem. Na přípravu kávy se používá modulární espresso systém Modbar. V Bratislavě jde o ojedinělý typ technologie. Představuje špičku v minimalistickém designu a v precizní kontrole, která umožňuje baristům regulovat tlak, teplotu a proud vody pro každou kávu zvlášť. Modbar je nainstalován pod pultem namísto klasického velkého kávovaru.
Součástí nabídky je i čepované pivo z řemeslného pivovaru Zichovec z českého města Louny. Zajímavostí je i způsob podávání jednotlivých nápojů. Káva se podává v keramických šálcích od umělkyně Marty Javorskej z Javorsky Atelier. Všechny ostatní nápoje, včetně limonád, piva či například batch brew (filtrované kávy), se podávají ve sklenicích, které byly vyrobeny v nejstarší fungující sklárně na Slovensku,
R-GLASS v Katarínskej Hute v obci Cinobaňa. Část sklenic je dokonce ručně vyrobená, včetně legendární Zlaté Zuzany pro pivní speciály.
BISTRO
Součástí kvalitní filmové a kávové kultury bude v Edisonu i gastronomie v podobě bistra, které se dostane do plného provozu v prvním kvartálu 2026. V nabídce budou lehká domácí jídla s moderním twistem připravovaná z lokálních surovin. Menu se bude měnit podle sezóny s ambicí stát se přirozenou součástí celodenního zážitku v Edisonu. V nabídce nebudou chybět ani tematická jídla k filmovým přehlídkám Scandi, Be2Can nebo Crème de la Crème.
GALERIE
Edison Filmhub bude velmi pravděpodobně jediné kino na světě, jehož součástí je galerie skla. Galerie je umístěna v podzemních prostorách, které byly do začátku 19. století součástí městských hradeb. Cihlové místnosti s klenbami budou nejen strojem času do bratislavské historie, ale i kulisou pro výstavy studentů a studentek designu skla či etablovaných sklářských designérů a designérek. Kurátorem pravidelných výstav bude mezinárodně uznávaný umělec Patrik Illo, který je zároveň vedoucím ateliéru Skla na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Spolupráce s Patrikem Illou naváže na několikaleté partnerství v rámci cyklu výstav „Příběh skla“ ve Staré škole v Kokavě nad Rimavicou, kterou provozuje Film Europe.
Ambicí galerie je prezentace současného mladého sklářského designu. Na první výstavě jsou vystaveny práce studentů a pedagogů uměleckých vysokých škol z Evropy, kteří se zúčastnili dvou ročníků mezinárodních sklářských sympozií ve Staré škole Kokavě. Prezentována jsou díla umělců a umělkyň ze Slovenska, Česka, Polska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. Galerie bude otevřena denně na požádání v čase 10:00 – 17:00.
PROSTOR PRO AKCE A SETKÁNÍ
Edison Filmhub je místo pro kulturní setkání a zážitky. Prostory budou k dispozici i pro soukromé akce, jako jsou konference, přednášky či firemní akce. Filmová nabídka bude zohledňovat také školní projekce, které mohou obohatit výuku. Zajištěna budou promítání na míru pro konkrétní vyučovací předměty ze široké nabídky festivalových, evropských a světových kinematografických milníků z portfolia distribuční společnosti Film Europe, ale i dalších společností. V běžné nabídce nebudou chybět festivaly a filmové přehlídky, slovenské filmy, kvalitní mainstream, předpremiéry, ale především rozhovory s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Bratislava je multikulturním městem, jehož obyvateli jsou i zahraniční občané bez znalosti slovenského jazyka. Proto bude většina filmů v každodenním programu promítána v původním znění s českými a anglickými titulky.
„Edison Filmhub vznikl jako prostor, kde se setkává film, káva, gastro, sklářské umění, architektura, design, komunita a vzdělávání – kultura v zážitcích pod jednou střechou. Věříme, že Edison Filmhub se stane přirozenou součástí kulturního života města. Místem, kam se rádi a pravidelně budete vracet. Baštová ulice je už teď díky našim sousedům, jako jsou Hotel Beigli, Městská knihovna, galerie Tomas Umrian Contemporary, Rakouský kulturní institut či jazyková škola The Bridge, kulturně-vzdělávací baštou města. Edison Filmhub není jen naším firemním, ale především rodinným projektem, do kterého jsme investovali významnou část osobních prostředků, energii a zejména lásku ke kultuře, umění a vzdělávání, kterou léta pěstujeme. Šest let stavebních prací je na konci a začínáme nový příběh. Vítejte v Edisonu na Baštové!“
Ivan Hronec, Silvia Hroncová, Dominik Hronec, Veronika Hroncová Žilinková.
Majitelé a autoři projektu:
Ivan Hronec, Silvia Hroncová, Dominik Hronec, Veronika Hroncová Žilinková – Film Europe
Architekt:
Peter Jurkovič – JRKVC
Kristína Tomanová
Stavební dozor:
Kristián Pápay – Quantumm
Realizace stavby:
Branislav Balaško – Balker
Akustika:
AkuDesign
Manažerka Edison Filmhub Bratislava:
Katarína Krištúfková
Vybrané produkty:
Mlsnacava
Zichovec
Finanční partneři:
Audiovizuálny fond
Nadácia Tatra banky
Partneři:
Edison Filmhub Praha
Stará škola Kokava
R-GLASS
Edisonline
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
ILLOLA - Patrik Illo
Kontakt pro média
SIMONA SOPIAKOVÁ
Marketing & PR Manager | Social Media Manager
+421 915 280 057
simona.sopiakova@filmeurope.eu
FILM EUROPE MEDIA COMPANY
Matúškova 10, Bratislava, 831 01 Slovakia
