Novinka

Be2can2020_poster

Přílohy

Be2Can odtajnil své letošní filmy, zahájí ho opilý titul v hlavní roli s Madsem Mikkelsenem

  • 21. 09. 2020, 10:48

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak nabídne pět novinek a pět úspěšných filmů z minulých let, které na novinky navážou. Letošní sedmý ročník Be2Can se v Praze koná od 7. do 14. října.

I přes všechna opatření se přehlídka Be2Can nevzdává a v jednom říjnovém týdnu přinese do čtyř kin v Praze dávku kvalitních a podnětných filmů. „Navzdory překážkám a navzdory nejistotě máme reprezentativní skupinu filmů z letošního „živého“ Berlinale, online Cannes i minulých Benátek,“ představuje letošní ročník ředitel Ivan Hronec.

Zahajovacím filmem, který se pro letošní přehlídku vybral, je dánský film režiséra Thomase Vinterberga Chlast s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Tento film získal Cannes Label a dostal se tak do oficiálního výběru na festivalu v Cannes. Film se zabývá teorií a následným experimentem, že se rodíme s malým množstvím alkoholu v krvi. Navazujícím filmem, který zopakujeme, pak bude Vinterbergova Komuna.

Sever reprezentuje ještě film veterána skandinávské kinematografie Roye Anderssona O nekonečnu, který slavil úspěch na minulých Benátkách a získal Stříbrného lva za nejlepší režii. Přehlídka tak propojí promítání s dalším úspěchem Anderssona, a to nositele Zlatého lva, film Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

Tradičním výhercem je letos film íránského režiséra Mohammada Rasoulofa Není zla mezi námi, jenž si z Berlína odvezl Zlatého medvěda. Dalším vítězem této ceny bude uveden Taxi Teherán z roku 2015.

Be2Can chce rozhodně přitáhnout také nováčky, kteří festivalový film až tak nesledují. A co si tedy z programu vybrat? „Perské lekce, což je příjemný divácký objev z letošního Berlinale a zároveň dobrý příklad současného válečného filmu,“ přibližuje vybraný film Ivan Hronec a dodává o navazujícím filmu: „Radikálně opačným příkladem současného válečného filmu je v Cannes i na Oscarech oceněný přelomový Saulův syn.“

Poslední novinka pak potvrzuje to, že se Be2Can nebojí ani experimentů. Přiveze totiž nový film Gaspara Noeho Lux Aeterna, o kterém se uvádí, že je to nejlepší nedistribuovatelný film. Tento padesátiminutový netradiční konceptuální film bude svým ohýbáním konvenčního filmového jazyka tematicky spojen s dalším Goddardovým filmem – Knihou obrazů.

Be2Can tak již za dva týdny odstartuje svůj letošní siedmy ročník podnětných filmů ve čtyřech pražských kinech – Kino Lucerna, Edison Filmhub, Kino Atlas a Komorní kino Evald – a také v Olomouci v kinech Metropol a Telegraf. Poté se přesune do několika měst České republiky, a to Brna, Plzně, Ostravy, Frýdku-Místku, Boskovic či Zlína.

Všechny festivalové filmy budou paralelně doplněné doprovodnými snímky na VOD platformě Edisonline.