Novinka

Králové videa, Ilegální láska k filmům v otřesné kvalitě konečně vstupuje do kin

  • 01. 07. 2020, 00:04

Ilegální láska k filmům v otřesné kvalitě

konečně vstupuje do kin

 

Dlouho vyhlížený česko-moravsko-slovenský dokument Králové videa se vrací do doby několikrát kopírovaných pásek, tragické kvality obrazu a zvuku a nefalšovaného nadšení z každičkého nového filmuVzpomíná na atmosféru jejich společného sledování v přítmí obýváků nebo improvizovaných ilegálních kinosálech, kde zážitek ze sledování zcela přetvářel mnohdy nepřesný simultánní dabing. A také mapuje počátek pirátského byznysu s filmy a éru videokazet, které nejmladší generace znají jen z nostalgického vyprávění rodičů.

 

Rok 2020 není prvním případem v naší historii, kdy filmoví fajnšmekři musí západní filmové hity sledovat ve svých domovech, protože v kině na ně narazí jen velmi těžko. Stejně jako dnes, i tehdy jedna divácká epocha skončila a jiná začala.

 

Celovečerní dokument Králové videa, který 3. září distribuční společnost Film Europe uvede do českých kin, ukazuje příběh odvážných a vynalézavých nadšenců, kteří se nebáli podnikat na hraně a plnit československé obýváky dosud neviděnou a zakázanou západní kulturou a nadchnout tak celou jednu generaci filmových fanoušků i tvůrců. Jako pomyslný DeLorean bere diváka zpátky do tak oblíbené estetiky 80. a 90. let, kdy tuzemním cinefilům zprostředkovávaly hollywoodskou produkci pašované filmy ze západu, domácí projekce a především jednohlasný rychlodabing.

 

Jak se vlastně filmy připravovaly před vznikem titulkovacích technologií a otevřením dabingových studií? Jak takový rychlodabing vzniká? Dalo se na takto zpracované filmy vůbec koukat? A když ne, proč to všichni dělali a tak rádi na to vzpomínají? Autoři vyzpovídali osobnosti, jako je Ondřej Neff, František Fuka, Ondřej Hejma, Roman Holý či Dana Hábová, a tak v dokumentu znovu ožívají hlasy, kterými svého času mluvili nejen Terminátor, Ash z Lesního ducha nebo třeba Rambo – ale také veškeré ostatní postavy, které s nimi na plátně byly. 

Film vznikl jako projekt československé party filmařů a producentů, která s maximálním nadšením překonala produkční nesnáze a na výdaje spojené s postprodukcí uspořádala úspěšnou crowdfundingovou kampaň. Králové videa jsou ale nejen výpovědí o starých dobrých časech. Jsou i přiblížením jednoho úžasně bizarního a zábavného fenoménu divácké generaci, která přišla až po něm, a přesto má se svými předchůdci mnoho společného – třeba snahu riskovat, nebát se změn a přizpůsobit se nové době, možnostem a technologiím. 

Na československý rychlodabing v dokumentu Králové videa se můžete těšit jako na vzpomínku, studovat ho jako historik pirátství v Čechách a na Slovensku, nebo ho zkoumat jako kulturní, obchodní a technický fenomén doby na přelomu komunismu a kapitalismu. Lze v něm hledat paralely se samizdatem v literatuře, ilegálních vernisážích, bytových divadlech a přednáškách nebo i prvním českým hip-hopem, natáčeným na páskové magnetofony. Rychlodabing byl součástí alternativní československé kulturní scény 80. let, která měla výrazně regionální a zároveň mezinárodní kontext – regionální, jelikož nešlo o fenomén pouze pražský, ale i celorepublikový; a mezinárodní, protože každá postkomunistická krajina své vlastní krále videa měla také. Na všechny tyto aspekty – fanouškovské, zábavní, kulturní, obchodní i politické – se naše distribuce zaměří. Děkuji producentovi Igoru Kovacsovi, režisérovi Lukáši Bulavovi a dramaturgovi Petru Svobodovi, že dali Film Europe důvěru konečně představit Krále videa širšímu českému publiku,“ řekl k distribučnímu konceptu ředitel Film Europe Ivan Hronec.

Králové videa se objeví v kinech od 3. září 2020 a posléze na VHS, DVD a Blu-ray. Vybrané projekce doplní diskuse a další doprovodný program.

Odkazy:
https://www.csfd.cz/film/513000-kralove-videa/prehled/
https://www.youtube.com/watch?v=JlJ_1Jb9f_g
https://www.startovac.cz/projekty/kralove-videa-dokumentarni-film/
https://www.facebook.com/kralovevidea/
http://www.aic.sk/slovak-films/24201.html

Režie: Lukáš Bulava

Námět a scénář: Petr Svoboda

Produkce: Igor Kovács

Střih: Peter Pavlík

Dramaturgie: Petr Svoboda

 

Výroba: Artactive production, Blackout production

 

Distributor: Film Europe

Slavnostní premiéra: 1. 9. 2020 ve 20:00, Velký sál Lucerny

Vstup do české distribuce: 3. 9. 2020