Novinka

Film Europe uvede Chlast, film, který získal označení „Cannes label“

  • 03. 06. 2020, 16:51

Dánský film Chlast režiséra Thomase Vinterberga získal při online udělování Cannes label, tedy selekci nejlepších filmů tohoto roku. Kvůli koronavirovým opatřením byl letošní výběr poroty oznámen online. Dánské filmové hvězdy v čele s Madsem Mikkelsenem se tak znovu potkají na plátně. Film Europe ho uvede na Be2Can festivalu.

 

Chlast (Another Round, dánsky Druk) je nový film dánského režiséra Thomase Vinterberga a scénáristy Thomase Lindholma s hvězdným obsazením – Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe a Magnus Millang. Již název vypovídá o tématu, kolem kterého se příběh točí. Existuje totiž teorie, že by se každý člověk měl narodit s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato malá intoxikace totiž otevírá naši mysl k poznání světa okolo nás, zmírňuje problémy a zvyšuje naši kreativitu. Tato teorie zaujme Martina a jeho tři přátele, unavené středoškolské učitele, a pustí se do experimentu, při kterém si po celý den udržují hladinu alkoholu v krvi. Když Churchill dokázal vyhrát druhou světovou válku s notnou dávkou alkoholu, kdo ví, co způsobí pár kapek jim a jejich studentům? Prvotní výsledky jsou povzbudivé a tento malý projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Jak jejich hodiny, tak výsledky se zlepšují a skupina znovu dostane chuť do života! Když však výzkum přeženou, někteří musí skončit.  Je stále jasnější, že i když alkohol mohl dopomoci ke skvělým úspěchům v historii, některé odvážné činy mají své následky.

 

Vinterberg si k filmu vybral tým, se kterým již spolupracoval, a to primárně na filmech Hon a Kursk. Právě první zmíněný film se stal velkým hitem nejen u diváků, ale také u poroty mnoha festivalů, v Cannes byl Vinterberg nominován na Zlatou palmu a získal cenu poroty, Mikkelsen dostal ocenění za nejlepšího herce. Film dokonce získal nominaci na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

 

Oficiální premiéra filmu je naplánovaná na 24. září 2020 v rámci „Danish Cinema Club“, v České republice film uvedeme v rámci festivalu Be2Can na podzim 2020, distribuční premiéra poté proběhne na jaře 2021.

 

Cannes label je ocenění, jež vzniklo jako reakce na opatření, která ve Francii vládnou. Představitelé Cannes si byli vědomi, že vytvořit oficiální výběr festivalu je v takových podmínkách téměř nemožné, hlavně, když není možnost filmy navštívit a zhlédnout. Cannes label je tak varianta, jak vytvořit selekci a vyjádřit hodnotu, kvalitu a důležitost vybraných filmů, které by byly hitem letošního festivalu a nepochybně by získaly některé z cen.