Novinka

Bídníci si jdou pro Oscara!

  • 30. 01. 2020, 12:15

Dostat se s debutovým snímkem na short-list soutěže americké Akademie je fantastický úspěch. Už za dva týdny se dozvíme, jak v sekci Nejlepší mezinárodní film francouzský režisér Ladj Ly obstál.

Stephana, nového člena speciální policejní jednotky patrolující v Montfermeilu, vyloučeném předměstí Paříže, čeká nejhorší den v životě. Party dětí se poflakují v ulicích, místní tržiště je prostorem pro různé nelegální obchody a bývalí kriminálníci se soustředí v bistrech a barech.

Když je ukradeno lvíče z romského cirkusu, křehká rovnováha mezi znepřátelenými pouličními gangy se rozpadne na kusy. Stephanovi ostřílení kolegové, Chris a Gwady, jej rychle uvedou do svých ne zcela standardních praktik, ale když při potyčce nešťastnou náhodou zraní malého místního chlapce. Naneštěstí celou událost zachytí dron jednoho z gangů. Začíná zoufalý závod s časem o zničení důkazů a uklidnění rozhněvaného sídliště předtím, než vypukne otevřený boj.

Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do současného Montfermeilu, stejného místa, kde se odehrával děj slavného románu Bídníci Victora Huga z roku 1862. O více než 150 let později je podobnost mezi dnešní rozzlobenou mládeží v mikinách a Gavrochem z původního románu zcela zřejmá.

Bídníci se poprvé představili na MFF v Cannes, odkud si rovnou odnesli Cenu poroty, nejvyšší ocenění soutěže. Tato výhra otevřela náruče distributorů a snímek se vydal na cestu po světě. Čeští diváci ho mohli vidět jako zahajovací film přehlídky Be2can v říjnu 2019. Do české distribuce snímek vstupuje dnes, 30. ledna 2020.

O režisérovi

V africkém Mali narozený francouzský režisér Ladj Ly (*1978) začínal jako herec a člen filmařského kolektivu Kourtrajmé. Výrazně na sebe upozornil dokumenty 365 Days in Clichy-Montfermeil  (2007), 365 Days in Mali (2013), na Césara nominovaným snímkem À Voix Haute (2017) a krátkým filmem Les Misérables (2017).

Poslední jmenovaný se stal zároveň předobrazem jeho stejnojmenného celovečerního hraného debutu, který patřil k největším překvapením canneské soutěže 2019.

 

Ladj Ly o svém filmu

Snímek začíná vítězstvím Francie ve světovém poháru v roce 1998. Proč? 

Moment toho vítězství navždy ovlivnil můj život, bylo to magické! A fotbal nás vždy dokázal sjednotit: najednou neexistovaly žádné sociální třídy, různá barva pleti – byli jsme prostě všichni Francouzi.

A tuto sounáležitost jsme znovu pocítili při tom světovém poháru, skoro jako by byl fotbal jediný nástroj, jak sjednotit národ. Je škoda, že v každodenním shonu neexistuje pouto, které by lidi drželo pohromadě. Na druhou stranu je ale skvělé, že se dají zažít takto silné momenty. A také natočit. Film začíná touto silnou scénou proto, aby lépe vynikl kontrast s všedním životem hlavních hrdinů.

Ve filmu je zachycený také střet a zároveň spolupráce různých etnik…      

Ano, protože tak to také ve skutečnosti je – vidíte vedle sebe lidi ze všech koutů světa. Mezi Chrisem – bílým policistou rasistou – a „Starostou“ – černochem z předměstí – je též velmi komplexní vztah: Nenávidí se, ale mají mezi sebou své „dohody“, protože se navzájem potřebují. Policisté musí dělat s místními obyvateli mnoho kompromisů, jinak by z toho byla permanentní válka. 

A jak jste potkal herce, kteří ztvárnili hlavní postavy? 

Zdjebrill Zonga je můj kamarád ze čtvrti Clichy-sous-Bois. Živil se jako model a já vůbec nevěděl, že také hraje. Sám se mi ozval, když zjistil, že marně sháním černocha pro roli Gwady. Hledal jsem někoho s trochu pokřivenou tváří – kterou on tedy neměl. Dal jsem mu ale šanci, ať to zkusí – no a výsledek byl wßow!

Alexise Manetiho, který hraje nácka Chrise, znám už dlouho – z dob svých filmařských začátků. Je pravda, že jeho role není jednoduchá – má charakter chuligána, který v sobě ale má i nějaký ten kousek lidskosti, který se snažíme také ukázat. To hraje Alex velmi dobře. A navzdory jeho temnému já si ho divák během filmu oblíbí.

A co Damien Bonnard, který je o něco známější a který hraje nováčka Stephana?

Tak toho jsem vůbec neznal. Alex s ním pracoval předtím a představil nás. Na první schůzce vypadal, jako kdyby právě přiletěl z jiné planety – přesně jako ve filmu. Nikdy předtím nenavštívil pařížské předměstí – byl z toho totálně v šoku! A je to skvěle vidět i na plátně. Je to až dojemně věrné. S ním na palubě jsem měl tedy své tři hrdiny-policisty. Steva, „Starostu“, jsem našel na castingu – hrál předtím již v mnoha filmech. A další jsem našel na ulici.

 

Odkazy a další informace:

Česká distribuční premiéra: 30.1. 2020

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=DyIuvNiV0yI

Web: https://www.filmeurope.cz/movies/1012-b-dn-ci

Foto & media pack ke stažení: https://fecz.capsa.cz/ 

Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017

 

Další info a foto: http://www.filmeurope.cz/

Přihlášení press@filmeurope.cz, heslo filmeurope2018

 

Kontakt

Nikola Nalevajko, PR & Produkce

Film Europe | V Jámě 1 | 110 00 | Prague

office: +420 605 26 40 90

mob: +420 728 44 33 69

nikola.nalevajko@filmeurope.cz

www.filmeurope.cz | www.be2can.eu