Objednat projekci O filmu

Láska šílená

Přílohy

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel

Láska šílená

(Amour fou)

MFF Cannes 2014 - nominace na cenu Un Certain Regard Award
MFF Karlovy Vary 2014
Rakousko, Lucembursko, Německo 2014 do 15 let nevhodné 96min.
  • 11. 06. 2015
  • Drama
  • Historický

„Láska si vybírá nás, smrt si však vybíráme my.”

Známá rakouská režisérka Jessica Hausner po snímku Lurdy (2009), který sesbíral řadu ocenění na MFF v Benátkách a jiných prestižních festivalech, přináší komediální drama inspirované sebevraždou romantického básníka Heinricha von Kleista. Jak v Lurdách režisérka uvažuje o relativitě církve, víry a zázraku na posvátných poutnických místech, v Lásce šílené poukazuje na ambivalentnost lásky a romantické představy o společné smrti z lásky.

 

V Berlíně začátkem 19. století mladý německý básník Heinrich touží po romantické sebevraždě ve dvojici a neúnavně hledá spřízněnou lidskou duši, která by byla ochotná s ním dobrovolně ukončit svůj pozemský život. Je však zklamaný z necitlivosti všech lidí kolem, a když nedokáže přesvědčit ani svou sestřenici Mariu, ztrácí i tu poslední naději. Naštěstí však potkává Henriette, mladou, skromnou a uzavřenou manželku obchodníka, trpící “chorobou duše“, a zdá se, že i jinou smrtelnou nemocí.

 

Vedle matematicky přesných obrazových kompozic, divadelní mizanscéně a zdrženlivému až odosobněnému hereckému projevu, se v celém snímku objevuje sofistikovaný tlumený humor, kterým režisérka přímo útočí na přetvářku lidské společnosti a absurdnost lidského jednání. Tato netradiční romantická tragikomedie byla v roce 2014 na MFF v Cannes nominovaná na cenu sekce Un Certain Regard a v tom samém roce se na MFF v Karlových Varech představila českým a slovenským divákům.

 

Jessica Hausner Birte Schnöink, Christian Friedel, Stephan Grossmann, Sandra Hüller, Holger Handtke
Jessica Hausner
Martin Gschlacht
Nicolas Tran Trong
Karina Ressler

Galerie