Objednat projekci O filmu

Dva dny, jedna noc

Přílohy

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel

Dva dny, jedna noc

(Deux jours, une nuit)

MFF Cannes 2014 - nominace na Zlatou palmu
Sydney Film Festival - cena pro Nejlepší film
Belgie, Francie, Itálie 2014 do 15 let nevhodné 95min.
  • 04. 12. 2014
  • 01. 02. 2016
  • Drama

„Mimořádně lidský a silný příběh z rukou mistrů filmového plátna.”

Autorská režisérská dvojice bratrů Dardennových již pravidelně každé tři roky přináší svým divákům nové celovečerní filmy, za které získává prestižní filmové ocenění. Jejich parketou jsou sociální dramata s tematikou rodiny, práce či hodnoty peněz, které se vyznačují pronikavou realističností a věrohodností, ale i naprostou absencí filmové hudby, dotvářející atmosféru událostí. Diváci se tak mohou nerušeně soustředit na bezchybné herecké výkony povětšinou neprofesionálních či méně známých herců. Nominace na Zlatou palmu z MFF Cannes, ale i cena za Nejlepší film z MFF v Sydney pro snímek Dva dny, jedna noc jsou důkazem, že belgické režisérské duo dokáže zaujmout jak diváky, tak i světoznámé filmové kritiky.

 

Sandra pracuje v místní solární elektrárně a právě se zotavuje z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti nemá zájem o takovéto zaměstnance, avšak nechce vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Pokud ano, budou si moci ponechat své roční bonusy ve výši 1000 eur, a pokud ne, tak o ně přijdou. Sandra se však nevzdává a během dvou dnů  a jedné noci se ze všech sil snaží přesvědčit kolegy, aby se rozhodli v její prospěch. Sandřina prosba je jednoduchá: “Nelitujte mě! Jen se zkuste vžít do mé situace.“

 

Hlavní postavu ve filmu přesvědčivě ztvárnila francouzská herečka Marion Cotillard, která se tak zařadila k malé hrstce známějších a zároveň oceňovanějších herců (Olivier Gourmet, Jérémie Renier ad.) vystupujících ve filmech bratrů Dardennových.

Jean-Pierre Dardenne,
Luc Dardenne
Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Pili Groyne, Simon Caudry
Jean-Pierre Dardenne,
Luc Dardenne
Alain Marcoen
Marie-Hélène Dozo

Galerie