Objednat projekci O filmu

Operace Podzim

Přílohy

Partneři

Cinema Film Europe Channel
Filmserver FDb.cz
Radio1 Svět filmu
Onyx Vision Muzika CS
Doku CS Kino CS

Operace Podzim

(Operação Outono)

Golden Globes Portugalsko 2013 – Nejlepší herec (nominace)
Portugalsko 2012 do 15 let nevhodné 90min.
  • 03. 10. 2013
  • Thriller

„Špinavá hra vysoké politiky a brutální vražda kandidáta na portugalského prezidenta.”

V New Yorku působící zkušený režisér s portugalskými kořeny, který má na kontě vícero dokumentů, televizních i krátkých filmů i cenami ověnčené hrané snímky jako The Debt (Á Dívida, 1993) či On The Run (Em Fuga, 1999), nabízí divákům snímkem Operace Podzim napínavý thriller z prostředí vysoké politiky.

Film je rekonstrukcí politického spiknutí, které vedlo až k vraždě portugalského politika, velitele vzdušných sil a tehdejšího prezidentského kandidáta Humbertoa Delgadoa fašistickou tajnou policií PIDE v únoru 1965 ve španělském městě Villanueva del Fresno na hranici s Portugalskem. Bruno de Almeida se tak jako první filmový režisér dotýká tohoto háklivého a tabuizovaného tématu a inspiruje se skutečnými událostmi okolo spiknutí, které nedávno odhalil vnuk a životopisec zavražděného portugalského generála Frederico Rosa Delgado.

Režisér poctivě sleduje jednotlivé události od příprav vraždy a operace, kterou nazvali Operação: Outono (Operace Podzim) v roce 1964 až po vedení trestního stíhání a odsouzení pachatelů v den vojenského převratu v roce 1974. Převyprávěním příběhu z více hledisek a soustředěním se na více postav režisér vytváří rekonstrukční filmovou mozaiku, založenou na nejdramatičtějších událostech politického násilí v Portugalsku.

Bruno de Almeida John Ventimiglia, Diogo Dória, Nuno Lopes, Carlos Santos, Marcello Urgeghe
Bruno de Almeida,
Frederico Delgado Rosa,
John Frey
Edmundo Díaz
Dead Combo
Roberto Perpignani,
Bruno de Almeida

Galerie