Novinka

Šest důvodů pro Edisonline

  • 30. 10. 2020, 08:37

Online videotéka Edisonline je v této době potřeba ještě více než kdy dřív. Dny, kdy člověk nemůže jít ven a užít si tak kulturu kdekoli, mohou být někdy náročné, česko-slovenská festivalová videotéka však přináší kulturu přímo domů. Listopad přinese desítky nových festivalových titulů, z nichž několik přinášíme čerstvě z pláten kin. A na co se můžete třeba těšit?

 

To musí být nebe – laskavé poselství beze slov

Obsah obrázku voda, exteriér, oceán, pláž

Popis byl vytvořen automatickyElia Suleiman se znovu vrací se svým typickým vyprávěním beze slov. Nyní se však nedotýká problémů své domoviny, ale problému své vlastní identity. Jakožto hlavní postava a vypravěč utíká z Palestiny a hledá alternativní domov, jen aby si uvědomil, že Palestina je a bude vždy s ním. Ať se vydá jakkoli daleko, něco mu připomíná domov: policie, hraniční kontroly, rasismus. 
Co můžeme nazývat domovem? Tato burleskní sága zkoumá identitu, národnost 
a sounáležitost. V Cannes si získal srdce diváků a kritiky a byl oceněn zvláštní cenou poroty.

Trailer – To musí být nebe

 

Jít krást koně – nostalgie mladého života ve své vizuální kráse

Obsah obrázku tráva, exteriér, pole, savci

Popis byl vytvořen automatickyJemný příběh plný lásky, přírody 
a určité magičnosti. Režisér Hans Petter Moland zfilmoval bestseller Pera Pettersona a s hlavní postavou v podání Stellana Skarsgårda se vydává na cestu vzpomínání a dětského dospívání v mladého muže. Film založený na vizuální nostalgii vás zavede do prostor a časů, ve kterém se ztratíte a nebudete se chtít vrátit zpět. Zásluhu má na tom také kamera, která si z Berlínského mezinárodního filmového festivalu odnesla Stříbrného medvěda 
za vynikající umělecký počin.

Trailer – Jít krást koně

 

 

Vážený občan – co s vámi udělá sláva? 

Obsah obrázku osoba, muž, mladý, držení

Popis byl vytvořen automaticky

 

 

 

 

 

Film pojednává o spisovateli Danielu Mantovanimu leží svět 
u nohou. Právě získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi a přestane psát. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Má mu být přidělen čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani se rozhodne vrátit – ke vzpomínkám, dávným láskám, starým přátelstvím. A co rodné město – vrátí mu chuť psát, nebo jen posílí jeho samotářství? Snímek se objevil v roce 2016 v Benátkách, kde soutěžil 
o Zlatého lva.

Trailer – Vážený občan

 

Bezstarostná dívka – dospívající dívka poznávající svět

Obsah obrázku exteriér, osoba, tráva, mladý

Popis byl vytvořen automaticky

 

 

 

 

 

Film nostalgicky připomíná jak letní dny, tak kdekomu také jeho vlastní dospívání a svět kolem nás. Příběh dvou dívek, jedné nevinné duše a druhé mladé dívky, která toho má za sebou více, než většina padesátiletých zkušených žen. Prosluněné 
a tropické pláže, vyjížďky na lodích, pomíjivé vztahy a životní období. Snímek režisérky Rebeccy Zlotowski získal ceny pro nejlepší francouzsky mluvený film v nezávislé sekci Quinzaine des réalisatuers (Patnáctka režisérů) v Cannes.

Trailer – Bezstarostná dívka

 

Mladý Ahmed – život na pomezí islámského radikalismu a pokušení světa

Obsah obrázku osoba, exteriér, tráva, stojící

Popis byl vytvořen automatickyBratři Dardennové řeší život mladého chlapce, který se potýká s životním rozhodnutím. Zabývá se islámským radikalismem a evropským životem v celé jeho podobě. Tento silný snímek se objevil v Cannes, kde bratři získali cenu za režii. Jaký bude váš názor na rozhodnutí tohoto chlapce?

Trailer – Mladý Ahmed

 

Rebelky – makrelová tragikomedie

Obsah obrázku osoba, interiér, žena, držení

Popis byl vytvořen automatickySandra, bývalá miss Nord-Pas-de-Calais, nemá práci ani vzdělání. Vrací se bydlet k matce a jediná práce, kterou sežene, je u pásu v místní rybí konzervárně. To by ještě šlo, kdyby nemusela odrážet neodbytné návrhy svého nadřízeného. Když nešťastnou náhodou způsobí jeho smrt, začne se roztáčet řetězec tragikomických událostí. Tato šílená tragikomedie sleduje příběh tří žen, které se rozhodnou vzít osud do svých rukou a v řadě dobrých i těch špatných rozhodnutí se tak vzpírají patriarchátu.

Trailer – Rebelky