Novinka

SCI-FI drama Malý Joe zahájí festival Future Gate

  • 28. 01. 2020, 11:45

Již tuto středu proběhne v rámci festivalu sci-fi filmů Future Gate slavnostní předpremiéra nového snímku rakouské režisérky Jessicy Hausner Malý Joe. Oficiální premiéra tohoto mrazivého příběhu o půvabné karmínové rostlince připadla na valentýnský předvečer, 13. února. 

Poprvé byl film představen publiku na MFF v Cannes, kde získal cenu za nejlepší ženský herecký výkon pro Emily Beecham, která ztvárnila hlavní roli vědkyně a svobodné matky Alice.

 

„Štěstí je byznys“

 

Alice je plně oddaná své práci vedoucí oddělení v korporaci zabývající se vývojem nových rostlinných druhů. Blíží se veletrh a jí se právě podařilo vyvinout zvláštní karmínovou rostlinku, která je pozoruhodná nejen svou krásou, ale i terapeutickou hodnotou: pokud je udržována při ideální teplotě, řádně zalévána a hezky se na ni mluví, přináší svému majiteli pocit štěstí. Snad z výčitky, že svému synovi Joeovi nevěnuje kvůli své práci tolik lásky a péče, kolik by si zasloužil, poruší Alice firemní nařízení a přinese mu jednu rostlinku domů jako dárek a pojmenují ji příhodně Malý Joe. Alicino druhé „děťátko“ roste do krásy, jeho relaxující účinky se však projevují trochu jinak, než se očekávalo…

 

Jessica Hausner: Každá květina tě může udělat šťastným!

 

 „Skutečně vzrušující byl výzkum šlechtění rostlin. Které rostliny jsou šlechtěny uměle, proč a jak vypadá trh pro tuto vědu. Zjišťování, co si lidé od rostlin slibují a co se dobře prodává. Jaké jsou trendy nebo směry ve výzkumu? Co je ku prospěchu vědy a co je ku prospěchu ekonomiky? A s jakým záměrem? U potravinářských plodin je samozřejmě hlavním tématem trvanlivost a odolnost rostlin. U okrasných rostlin mi přišlo zajímavé, že by něco tak subjektivního jako vůně rostliny mělo být předmětem tak rozsáhlého výzkumu. Protože tato utopie ve skutečnosti existuje: vůně rostliny může člověka udělat šťastným. Vůně květiny dokáže vykouzlit úsměv na tváři – to je idea květiny. Je krásná a hezky voní. A během výzkumu se pak ukáže, že vlastně nevíme, co to znamená „hezky vonět“, každému voní něco jiného. To mi vnuklo myšlenku existence vůně, která dělá šťastným každého, ať už díky feromonům, nebo jiným hormonálním látkám, které květiny vylučují. Je to alchymie: vědci, kteří vynalézají kouzla... Pro příběh zkázy jsme potřebovaly hrozbu, která se z krásné vůně vyvine. Oslovila jsem několik vědců z oboru rostlinné a lidské genetiky a specialistů na mozek. To byla ta složitá část – najít spojení, určit, zda a jak by rostlina mohla infikovat člověka. Vyvinuli teorii, že by to mohl být virus, protože virus je dostatečně flexibilní a dokáže mutovat tak, že by se mohl adaptovat z rostlinného viru na lidský. Je to vysoce nepravděpodobné, ale za jistých okolností představitelné. A to se stalo základem, kolem kterého jsme vystavěly celý příběh. Pak jsem mluvila s Jamesem Fallonem, který zkoumá lidský mozek, a ten přišel s teorií, že člověk by mohl psychotropní drogy vdechovat nosem. A to se stalo oporou našemu nápadu.“

 

O režisérce

 

Vídeňská rodačka Jessica Hausner (nar. 1972) vystudovala režii na vídeňské filmové akademii. Debutovala krátkým filmem Flora (1996), který byl oceněn na MFF v Locarnu, následující Inter-View (1996) získal cenu v Cannes. Jejím celovečerním debutem bylo drama o dospívání Lovely Rita (2001), který byl zařazen do sekce Un Certain Regard v Cannes, stejně jako následující Hotel (2004). Za drama Lurdy (2009), které soutěžilo na MFF v Benátkách, si Jessica Hausner odvezla cenu FIPRESCI. Historické drama Láska šílená (2014) bylo uvedeno na MFF v Cannes v sekci Un Certain regard, a zatím poslední snímek Little Joe (2019) soutěžil už v hlavní sekci tohoto prestižního festivalu, odkud si herečka Emily Beecham odnesla cenu za nejlepší herecký výkon.

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=880DgBm_r5w
Web:  http://www.filmeurope.cz/movies/1060-mal-joe

FOTO & Media pack: https://fecz.capsa.cz/?slozka=517

Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017

Tento biologický experiment vstoupí do kin již 13.2. 2020!


Další info a foto: http://www.filmeurope.cz/

zaregistrujte se nebo se přihlašte pod jménem press@filmeurope.cz, heslo filmeurope2018

 

Galerie