Novinka

6. ročník přehlídky Be2Can představí profil FATIHA AKINA

  • 13. 09. 2019, 11:56

Od 2. do 8. října se v uskuteční další ročník přehlídky festivalového filmu z Berlína, Benátek a Cannes. I letos přinese Be2Can výběr toho nejzajímavějšího, co představily soutěže tří prestižních evropských festivalů.

Letos se v rámci sekce Be2Can Fokus budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra FATIHA AKINA, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U ZLATÉ RUKAVICE.

OUTSIDEŘI FATIHA AKINA HLEDAJÍ DOMOV
otiv hledání domova, střetu dvou světů či přecházení mezi dvěma světy tvoří ústřední téma Be2Can. Duality my a oni, vnitřní a vnější, domácí a cizí, bezpečí a ohrožení prostupují mnoha uváděnými filmy a staly se jedním z důvodů, proč jsme si jako samostatnou sekci zvolili právě profil německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který se v celé své tvorbě plynule pohybuje mezi kulturami a svým hledačstvím vystihuje jeden z podstatných rysů současné Evropy – neustálé definice a redefinice pojmu národní identita a domov.

V případě Akina se přidávají ještě dvě výrazná témata: předměstí rodného Hamburku a lidé na okraji, bytostní outsideři, kteří (tragicky i komicky) hledají a nenacházejí svoje místo ve světě.

 

V profilu Fatiha Akina představíme celkem pět snímků. Kromě nejnovějšího opusu, který rozdělil festivalové publikum na Berlinale, to budou filmy Odnikud (2017), Proti zdi (2004), Soul Kitchen (2009) a Šrám (2014).

 

U ZLATÉ RUKAVICE - premiéra
(Zum Goldene Handschuh), 2019
Životním dílem odpudivého a deformovaného opilce z hamburské čtvrti San Pauli Fritze jsou vraždy místních prostitutek. Jejich těla ukrývá do zdí svého podkrovního bytu, kde se smrad hnijícího masa snoubí s pachem staromládenectví a výpary řecké restaurace z přízemí.

Případ sériového vraha Fritze Honky šokoval v polovině sedmdesátých let celé Německo a inspiroval Fatiha Akina k natočení filmu, který je kontrapunktem většiny thrillerů na podobné téma. Místo metodického pátrání totiž nabízí jen chaos, hnus, smrad a bezmála haptický prožitek z „pekelné kuchyně“ Fritze Honky. Akin s elegancí sobě vlastní vytvořil zrůdný artefakt, který tvrdě testuje diváckou odolnost a podvrací mysteriózní kult vytvořený kolem sériových vražd.

Scénář a režie: Fatih Akin Kamera: Rainer Klausmann
Střih: Andrew Bird
Hrají: Jonas Dassler, Philipp Baltus, Dirk Böhling, Uwe Rohde, Margarete Tiesel, Marc Hosemann, Adam Bousdoukos
Německo 2019,
Přístupnost: do 15 let nevhodné,
Stopáž: 110 minut
Festivalová ocenění: Berlinale 2004 – Hlavní soutěž


WEB

Projekce:
4. 10. 20:45 Lucerna, Praha
5. 10. 22:10 Edison Filmhub, Praha
5. 10. 20:30 Kino Art, Brno
5. 10. 19:00 Golden Apple Cinema, Zlín
5. 10. 19:30 Minikino, Ostrava

Doprovodné akce:
PŘEDPREMIÉRA:
Slavnostní předpremiéru filmu U Zlaté rukavice doprovodí křest stejnojmenné knihy Heinze Strunka, která byla předlohou filmu.
Knihu vydává nakladatelství Euromedia v edici Kalibr.
4. 10. ve 20:45 kino Lucerna, Praha

PŘEDNÁŠKA:
„Outsideři Fatiha Akina hledají domov“ (Vít Schmarc)
5. 10. ve 21:30 v kině Edison Filmhub

ÚVODY:
Všechny projekce filmů Fatiha Akina v kině Edison Filmhub proběhnou s lektorským úvodem dramaturga sekce Víta Schmarce.

Další filmy uváděné v profilu:

PROTI ZDI (Gegen Die Wand), 2004
Cahil Tomruk je prvotřídní ztroskotanec, který zpackaný život řeší napřed bohémským pitím, posléze čelním nárazem autem do zdi. Pokus o konec se stane novým začátkem. Na psychiatrické klinice potkává výstřední dívku Sibel, která se snaží vymanit z vlivu své ortodoxní muslimské rodiny. Cahil se pro ni stane lístkem ke svobodě. Předstíraný sňatek má ale pro oba mnohem hlubší následky. V milostném příběhu dvou bytostných existenčních psanců, který patří k jeho tvůrčí vrcholům, nachází Akin pulzující metaforu nezakotvenosti a ničivé touhy po vnitřní svobodě, která často znamená jít hlavou proti zdi.
Festivalová ocenění: Berlinale 2004 - Zlatý medvěd

ODNIKUD (Aus dem Nichts), 2017
Katja se rozhodla ke svatbě s uvězněným Kurdem Nurim v naději, že se její nastávající již nikdy nevrátí k drogovému byznysu, kvůli němuž skončil na čtyři roky za mřížemi. A důvěra se jí vyplatila: spokojený pár dnes úspěšně zapomíná na problematickou minulost a s šestiletým synem Roccem vede spokojený život v turecké čtvrti Hamburku. O to více Katjou otřese zdánlivě odnikud přicházející tragédie… Do tří žánrově odlišných kapitol traktovaný snímek režiséra Fatiha Akina obratně a v bezchybném tempu kloubí prvky soudního dramatu a revenge thrilleru a zároveň představuje další z jeho brilantních studií pojednávajících o reakcích člověka na mezní situace.
Festivalová ocenění: Cannes 2017 – Hlavní soutěž, Cena pro nejlepší herečku

SOUL KITCHEN (2009)
Lehčím, komediálně-gangsterským tónem navazuje Akin v Soul Kitchen na svůj pozoruhodný debut Rychle a bezbolestně (1998). Tentokrát ale téměř absentují prvky dramatu. Soul Kitchen je odlehčenou jízdou na pomezí culinary cinema a party filmu. Vypráví příběh jedné hamburské restaurace, kterou diletantsky vede řecký imigrant Zinos. Podnik v poetickém prostoru bývalého skladu je magnetem na průšviháře všeho druhu a sám také katastrofy přitahuje. Akin tu nachází ideální šanci rozvíjet své klíčové téma: svět bez outsiderů je světem bez duše.
Festivalová ocenění: Benátky 2009 - Zvláštní cena poroty

ŠRÁM (The Cut), 2014
Osmanská říše roku 1915: ve městě Mardin jsou jedné noci shromážděni tureckými žandarmisty všichni arménští muži včetně Nazareta. Stejně jako mnoho dalších je i on odvlečen od své rodiny do pouště na nucené práce. Když jsou odvedení muži a Nazaretovi spoluvězni popravováni, podaří se mu jako zázrakem přežít a uprchnout. Dozvídá se, že jeho dvojčata přežila genocidu na Arménech a vydává se je hledat – a jeho nesnadná odysea ho přivádí ze syrské pouště přes Kubu až do Spojených států amerických.
Festivalová ocenění: MFF Benátky 2014 – Hlavní soutěž

Detailní program kin najdete na www.be2can.eu

Foto v tiskové kvalitě:
https://fecz.capsa.cz/?slozka=365
https://fecz.capsa.cz/?slozka=368
Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017

Další info a foto: http://www.filmeurope.cz/
zaregistrujte se nebo se přihlašte pod jménem press@filmeurope.cz, heslo filmeurope2018

Galerie