Novinka

Do kin vstoupí romantické drama Florencino knihkupectví

  • 15. 07. 2019, 10:56

Florencino knihkupectví

Režie: Isabel Coixet
V hlavních rolích: Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy
Premiéra: 18. 7. 2019

 

Emily Mortimer jako svobodomyslná vdova Florence, která se v konzervativním britském městečku 50. let rozhodne otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita. To se nelíbí místní honoraci, která se rozhodne její plán překazit. Film oslavující lásku ke knihám je adaptací slavného románu Penelope Fitzgeraldové z roku 1978, odehrávající se v ospalém anglickém městečku 50. let. Právě tady se Florence Greenová rozhodne otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou, aby se po smrti manžela jen neutápěla v žalu. Tiché městečko Hardborough, nedotčené sociální či sexuální revolucí, které probíhají ve vzdálených velkoměstech, ale není na provokativní díla současné literatury připraveno. Když Florence začne propagovat klasická díla soudobé prózy, jakými jsou například Nabokovova Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho, v místních maloměšťácích probudí dlouho potlačované emoce. Navíc svými činy rozhněvá manipulativní a pomstychtivou doyenku místní společnosti Violet Gamartovou, v níž změny prosazované hlavní hrdinkou vzbudí žárlivost pramenící z uražené ješitnosti, a rozhodne se Florence její plán překazit…

Film měl premiéru na MFF v Berlíně 2018 v sekci Berlinale Special Gala.

Originální název: Der Buchladen der Florence Green

Země původu: Německo, Španělsko, Velká Británie Stopáž: 113 min.

PREMIÉRA S LEKTORSKÝM ÚVODEM V KINĚ EDISON 

Česká premiéra filmu proběhne ve čtvrtek 18. července v pražském kině EDISON Filmhub – všechny tři veřejné premiérové projekce (od 16:45. 19:00 a 21:15) uvede filmová teoretička Šárka Gmiterková z Ústavu filmu audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

O REŽISÉRCE:
Nejslavnější španělská režisérka současnosti Isabel Coixet (nar. 1960) debutovala v roce 1998 filmem Demasiado viejo para morir joven (Příliš starý na to zemřít mladý), který byl nominován na španělskou cenu Goya. Po úspěchu svého debutu odešla do USA, kde natočila nejprve drama Co jsem ti nikdy neřekla (1996) a poté průlomový snímek Můj život beze mě (2003), překvapivě nepatetickou studii o mladé ženě, která má před sebou jen pár měsíců života. Ve filmu, který byl nominovaný na Zlatého Medvěda za nejlepší film i na Evropskou filmovou cenu v kategorii Nejlepší film a Nejlepší režie, si zahrála kanadská herečka Sarah Polley. Tu obsadila Coixet i do svého filmu Tajemství slov (2005), psychologického dramatu, které získalo 4 španělské ceny Goya v hlavních kategoriích. V roce 2006 se podílela na kolektivním snímku Paříži, miluji Tě, poté natočila adaptaci románu Phillipa Rotha Umírající zvíře (2008), v hlavních rolích s Penélope Cruz a Benem Kingsleym.

Následující Mapa zvuků Tokia (2009) byla vybrána do hlavní soutěže festivalu v Cannes. Dalším výrazným snímkem bylo právě Florencino knihkupectví (2017), které bylo uvedeno na festivalu v Berlíně v sekci Special Gala. Zatím posledním snímkem je milostný příběh Elisa y Marcela (2019), který byl uveden na Berlinale 2019 v hlavní soutěžní sekci.

Oslava knih, které provokují mysl

Florencino knihkupectví na povrchu vypadá jako standardní britská romantická komedie křížená s žánrem kinematografie národního dědictví, jejíž jádro tvoří adaptace klasické literatury. Pod pitoreskním povrchem však tepe citelná melancholie a sílící rezignace. Nejde jen o náznak romantického pouta, tušeného mezi panem Brundishem a Florence, ale které by se mohlo plně rozvinout jen na jiném místě a v odlišném čase. Vdova však postupně ztrácí sílu na boj s neviditelným, a přece všudypřítomným nepřítelem. Stáváme se tak svědky pomalého, velmi britského zadušení jednoho snu, které provází slušné pozdravy, ustálené konverzační obraty a zavedené rituály. Když Coixetová v závěru zabírá strnulé, přihlížející tváře místních obyvatel, nabízí tak portrét maloměstské komunity, která ze svého středu krutě vypudila jednu součást,“ říká o snímku filmová teoretička a historička Šárka Gmiterková. Florencino knihkupectví podle ní funguje jako kritika britského třídního systému a konzervativní mentality, „ale také jako oslava odvahy a vůle realizovat vlastní sny navzdory všem protivenstvím. A konec konců – také jako oslava knih, které provokují mysl.“ (Mgr. Šárka Gmiterková, Ph. D. je odbornou asistentkou na Ústavu filmu audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Podílí se na přípravě a moderování pořadu Reflexe: Film!, vysílaného na ČRo Vltava; spolupracuje s Českou televizí, časopisem Cinepur, kulturním čtrníctideníkem A2 a MFF Karlovy Vary. Celá její studie o filmu je k dispozici v samostatné příloze.)

OBSAZENÍ :

Emily Mortimer (1. 12. 1971) vystudovala angličtinu a ruštinu na univerzitě v Oxfordu, začínala jako novinářka. Na plátně debutovala v roce 1996 ve filmu Lovci lvů po boku Vala Kilmera. Na kontě má desítky filmových a televizních rolí, spolupracovala s významnými tvůrci a hereckými kolegy. Objevila se např. v romantické komedii Notting Hill (1999), historickém dramatu Královna Alžběta (1998), shakespearovské adaptaci Marná lásky snaha (2000, režie Keneth Branagh) nebo v komedii Lars a jeho vážná známost (2007). Ve filmu Martina Scorseseho Prokletý ostrov si zahrála šílenou vražedkyni, po které pátrají detektivové v podání Leonarda Di Capria a Marka Ruffala. Výraznou roli získala také v jednom z nejlepších pozdních filmů Woody Allena Math Point – Hra osudu (2005), kde ztvárnila manželku hlavního hrdiny v podání Jonathana Rhys Meyerse. Vděčnou příležitost k rozehrání svého všestranného hereckého talentu dostala Emily Mortimer také v satirické konverzační komedii o pokrytectví vyšších vrstev britské společnosti Večírek (2017) režisérky Sally Potter. Objevila se také v televizní sérii Newsroom (2012-2014) a dalších.

Patricia Clarkson (29.12.1959) debutovala filmem Briana De Palmy Neúplatní (The Untouchables, 1987), dále se objevila po boku Clinta Eastwooda v kriminálce Sázka na smrt (The Dead Pool, 1988). Za účinkování v komediálním quality TV seriálu Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) získala dvakrát cenu Emmy pro nejlepší hostující herečku. V roce 2003 byla oceněna Zvláštní cenou poroty na festivalu v Sundance za filmy Všechny prima holky (All the Real Girls), Večeře s April (Pieces of April) a Přednosta (The Station Agent). Za roli v komediálním dramatu Petera Hedgese Večeře s April byla v roce 2004 nominována na Oscara i Zlatý Glóbus. Za roli v komediálním snímku režisérky Sally Potter Večírek (The Party, 2017), za níž získala British Independent Film Award. Clarkson si zahrála také v několika seriálech, například se objevila v 11 epizodách populárního Domu z karet (House of Cards). Clarkson spolupracovala s uznávanými režisér jako Lars von Trier (Dogville, 2003), Woody Allen (Vicky Cristina Barcelona, 2008, Užívej si, co to jde, 2009), Martin Scorsese (Prokletý ostrov, 2010), nebo Isabel Coixet, s níž kromě Florencina knihkupectví natočila také Řidičský průkaz (Learning to Drive, 2014), který osobně uvedla na 54. MFF Karlovy Vary.

Bill Nighy (12. 12. 1949) je patrně nejznámější díky romantické komedii Richarda Curtise Láska nebeská, v níž v roce 2003 ztvárnil zestárlou rockovou hvězdu, a za svůj výkon získal kromě přízně diváků také cenu BAFTA. Nighy ale začínal a dlouho působil na divadle, kde mimo jiné získal nominaci na Olivier Award za herecký výkon v dramatu Joea Penhalla Blue/Orange. Na Broadwayi debutoval v roce 2006 pod vedením divadelního a filmového režiséra Sama Mendese, který mu potom nabídl roli v televizním filmu Page Eight, za niž Nighy získal nominaci na Zlatý glóbus. Televizní kariéra vynesla Nighymu celou řadu významných cen, např. cenu BAFTA za televizní film State of Play, a Zlatý glóbus za televizní drama Gideon's Daughter. Ve filmu se objevil například v komediích Dohola (2001), Piráti na vlnách (2009), nebo v romantické komedii Lásky čas (2013). Objevil se v dramatu Poznámky o skandálu režiséra Richarda Eyrea, komediální sci-fi Stopařův průvodce po galaxii, akčních snímcích Total Recall (2012) nebo Hněv titánů (2012), ale i v komedii Báječný hotel Marigold (2011).

FOTO v tiskové kvalitě: https://fecz.capsa.cz/?slozka=305
Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017

Trailer : https://www.youtube.com/watch?v=qeLcPzrNemk

Trailer ke stažení: http://trl.filmprint.cz/FlorencinoKnihkupectvi_TLR_CZtit-web.zip

Web: http://www.filmeurope.cz/movies/999-florencino-knihkupectv

Galerie