Novinka

Do kin vstupuje životopisné drama BRANKÁŘ

  • 19. 06. 2019, 09:08

Film Europe uvádí do kin německo-britský film B R A N K Á Ř (premiéra 20. 6.)

Z VÁLEČNÉHO ZAJATCE NÁRODNÍM HRDINOU

Natočeno podle skutečných událostí

SYNOPSE:

Brankář přináší dramatický životní příběh legendárního fotbalisty Manchester City Berta Trautmanna, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu. Příběh muže, který miloval fotbal, Anglii a ženu svého života Margaret, a díky svým výjimečným schopnostem a vytrvalosti se dokázal z nenáviděného „nácka“ stát britským národním hrdinou. Bert Trautmann se narodil v Německu v roce 1923 a během války se jako výsadkář aktivně zapojil do bojů. Ke konci války byl zajat britskými vojáky a držen v táboře, kde si všimli jeho talentu. Navzdory počáteční nenávisti fanoušků působil v týmu Manchesteru v letech 1949 až 1964. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1958 ve finále Anglického poháru, kdy pro svůj tým vybojoval vítězství, když dohrál zápas navzdory život ohrožujícímu zranění. On a jeho životní láska Margaret ale musí čelit i dalším ranám osudu…

VYJÁDŘENÍ REŽISÉRA:
„Brankář je v mnoha ohledech jasný hrdinský příběh. Bývalý nepřítel se stává hrdinou národa: je to unikátní životopis sportovce, který dokládá, jak sport může přispět k usmíření znepřátelených zemí. Film, který ukazuje, že usmíření vyžaduje víc než cokoliv jiného dvě věci: na jedné straně někoho, kdo chápe, že se dopustil zločinu a má odvahu se za to omluvit, a na druhé straně někoho, kdo je ochoten tuto omluvu přijmout. Důraz je kladen na individuální odpovědnost každého člověka za jeho jednání, ale ještě více na odpovědnost za jeho nečinnost. Je to připomínka, že solidarita a lidskost se nedějí samy od sebe, ale musí se za ně bojovat.

Ne tak jasné, ale velmi důležité pro mě toto: Brankář je příběh o prvotní touze po dokonalém světě našeho dětství a boji tohoto dětství proti monstrům naší předpokládané civilizace. Je to touha po nadčasových okamžicích, ve kterých člověk si užívá chvíle bez viny a štěstí světa šťastně proplouvá jeho duší.“

Originální název: Trautmann
Anglický název: The Keeper
Režie: Marcus H. Rosenmüller
Scénář: Marcus H. Rosenmüller, Nicholas J. Schofield
Kamera: Daniel Gottschalk
Střih: Alexander Berner
Hudba: Gerd Baumann
Hrají: David Kross, Freya Mavor, John Henshaw, Harry Melling, Gary Lewis, Dervla Kirwan
Německo, Velká Británie
Stopáž: 120 min.

O REŽISÉROVI:

Marcus H. Rosenmüller se narodil v roce 1973 v Tagernsee a vystudoval filmovou režii v Mnichově. Jeho prvním velkým úspěchem byla komedie Kdo dřív umře, je déle mrtvý (2006) a komediím a rodinným filmům se věnoval i nadále, natočil mimo jiné úspěšný snímek Oranžové léto (2011) ze života německých stoupenců Osha. Kromě filmu se zabývá i divadelní režií – od roku 2013 spolupracuje s mnichovskou operou.

OBSAZENÍ:
Rodák z Hamburku David Kross (nar. 1990) ve filmu debutoval v roce 2002 malou rolí ve snímku Hilfe, ich bin ein Junge (Pomoc, já jsem kluk). První hlavní roli získal už jako šestnáctiletý ve filmu Drsňák (2006). Výrazně na sebe upozornil v roce 2008 ve filmu Předčítač, kde si zahrál mladíka svedeného starší ženou v podání Kate Winslet. Za svou roli získal řadu nominací a cen, včetně nominace na Evropskou filmovou cenu. V roce 2009 byl zvolen jako herecký talent Shooting Star na festivalu Berlinale a v Cannes získal cenu Chopard Trophy určenou mladým nadějným hercům. Dále si zahrál v dramatu o německém teenagerovi v Kambodži Kamkoliv půjdeš (2009), historickém sportovním dramatu Barva vítězství (2016) nebo v příběhu o nezdařeném pokusu o emigraci z Východního Německa Balón (2018).

Freya Mavor (nar. 1993) je britská, především seriálová herečka. Objevila se ve známé sérii Skin (2011, 2012), dále v seriálech Bílá královna (2013) nebo The ABC Murders (2018). Ve filmu debutovala v roce 2013 komedií Not Another Happy Ending. Objevil se také například ve snímku The Sense of an Ending (2017), kde si zahrála po boku britských hereckých hvězd jako jsou Emily Mortimer, Jim Broadbent nebo Charlotte Rampling. Freya je také divadelní herečkou, na londýnských divadelních prknech debutovala ve hře Good Canary pod režijním vedením Johna Makoviche.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=HE3qwbTZT2Q

Trailer ke stažení:: http://trl.filmprint.cz/Brankar_TLR_CZtit-web.zip

Web: http://www.filmeurope.cz/movies/996-brank

Foto a media pack ke stažení: https://fecz.capsa.cz/
Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017

Galerie