Novinka

Do Varů míří Narušitel systému i temné drama Antologie města duchů

  • 14. 06. 2019, 07:19

Do Varů míří Narušitel systému i temné drama Antologie města duchů

Dva filmy z hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně, zakoupené do české distribuce společností Film Europe, budou v předpremiéře uvedeny na 54. MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty. Oba snímky vyvolaly na Berlinale velkou pozornost. Emotivní drama Narušitel systému – debut německé režisérky Nory Fingscheidt – získalo Stříbrného medvěda/ Cenu Alfreda Bauera pro film, který otevřel filmové tvorbě nové perspektivy. Druhým snímkem je temná Antologie města duchů kanadského režiséra Denise Cotého, která si v médiích vysloužila hodnocení jako „drama popírající žánrové konvence“ (Variety) nebo „film o našem strachu z těch druhých“ (IndieWire).

Vary také jako jedna z hlavních hostů navštíví známá britská herečka Patricia Clarkson, jejíž film Florencino knihkupectví (2017) uvede Film Europe do distribuce 18. července. Patricia Clarkson, držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty (Sharp Objects), převezme na MFF Karlovy Vary Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

 

Narušitel systému
(orig. titul: Systemsprenger / anglický název: System Crasher)
režie: Nora Fingscheidt (Německo)

Emotivní drama o devítileté dívce s problémovým chováním a tváří anděla natočila jako svůj debut německá režisérka Nora Fingscheidt. Strhující příběh dítěte, jehož matka nezvládá péči o něj a rady si nevědí ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce. V hlavní roli filmu ubíhajícím v tempu podobně intenzivním jako hrdinčiny emoce podává autentický výkon Helena Zengel. Film získal Stříbrného medvěda/ Cenu Alfreda Bauera pro film, který otevřel filmové tvorbě nové perspektivy.
Ukázka z filmu
Web MFF KV 

Antologie města duchů
(orig. titul: Répertoire des villes disparues / anglický název: Ghost Town Anthology)
režie: Denis Côté (Kanada)

Do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově situoval své temné drama s hororovými prvky režisér Denis Coté. Postarší manželský pár se nedokáže smířit se smrtí syna, který spáchal sebevraždu, a zdá se, že čas pro ně ztratil smysl. Na 16mm filmový materiál natočený snímek přináší zneklidňující úvahy o smrti a osudu.

Teaser
Web MFF KV 

Florencino knihkupectví
(Der Buchladen der Florence Green) Německo, Španělsko, Velká Británie2017, 113min
Režie: Isabel Coixet
Hrají: Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy
Premiéra: 18. 07. 2019

Film oslavující lásku ke knihám je adaptací slavného románu Penelope Fitzgeraldové z roku 1978, odehrávající se v ospalém anglickém městečku 50. let. Právě tady se Florence Greenová rozhodne otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou, aby se po smrti manžela jen neutápěla v žalu. Tiché městečko Hardborough, nedotčené sociální či sexuální revolucí, které probíhají ve vzdálených velkoměstech, ale není na provokativní díla současné literatury připraveno. Když Florence začne propagovat klasická díla soudobé prózy, jakými jsou například Nabokovova Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho, v místních maloměšťácích probudí dlouho potlačované emoce. Navíc svými činy rozhněvá manipulativní a pomstychtivou doyenku místní společnosti Violet Gamartovou, v níž změny prosazované hlavní hrdinkou vzbudí žárlivost pramenící z uražené ješitnosti, a rozhodne se Florence její plán překazit…

Trailer
Více viz

Patricia Clarkson (29.12.1959) debutovala filmem Briana De Palmy Neúplatní (The Untouchables, 1987), dále se objevila po boku Clinta Eastwooda v kriminálce Sázka na smrt (The Dead Pool, 1988). Za účinkování v komediálním quality TV seriálu Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) získala dvakrát cenu Emmy pro nejlepší hostující herečku. V roce 2003 byla oceněna Zvláštní cenou poroty na festivalu v Sundance za filmy Všechny prima holky (All the Real Girls), Večeře s April (Pieces of April) a Přednosta (The Station Agent). Za roli v komediálním dramatu Petera Hedgese Večeře s April byla v roce 2004 nominována na Oscara i Zlatý Glóbus. Za roli v komediálním snímku režisérky Sally Potter Večírek (The Party, 2017), za níž získala British Independent Film Award. Clarkson si zahrála také v několika seriálech, například se objevila v 11 epizodách populárního Domu z karet (House of Cards). Clarkson spolupracovala s uznávanými režisér jako Lars von Trier (Dogville, 2003), Woody Allen (Vicky Cristina Barcelona, 2008, Užívej si, co to jde, 2009), Martin Scorsese (Prokletý ostrov, 2010), nebo Isabel Coixet. S touto španělskou režisérkou natočila dva snímky: Florencino knihkupectví (The Bookshop, 2017), který byl vybrán do sekce Special Gala na MFF v Berlíně, a Řidičský průkaz (Learning to Drive, 2014), který osobně uvede na MFF Karlovy Vary.

Více o herečce viz web MFF KV

Další info a foto: CAPSA:
https://fecz.capsa.cz/ Přihlašovací údaje: Jméno: fecz, Heslo: filmeurope2017
http://www.filmeurope.cz/ zaregistrujte se nebo se přihlašte pod jménem press@filmeurope.cz, heslo filmeurope2018 

Kontakt Hedvika Petrželková, PR Manager
Film Europe | V Jámě 1 | 110 00 | Prague
+420 773 803 842
hedvika.petrzelkova@filmeurope.cz
www.filmeurope.cz | www.be2can.eu

Galerie