Novinka

Přehlídka FILM IS GREAT oslaví 100 let britské ambasády a otevře kino EDISON

  • 10. 05. 2019, 10:34

Pražské kino Lucerna a nové kino EDISON Filmhub představí od 10. do 16. června Přehlídku britského filmu (British Film Fest). Ta uvede 6 premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie. Filmové projekce doplní nabídka další desítky snímků dostupných online na VOD platformě.

Když se dnes řekne Británie, myslí se Brexit. Ale o tom přehlídka Film is GREAT nebude. Našich 6 premiér a více než 20 filmů je oknem do obrovské britské filmové knihovny. Přehlídku pořádáme na ose Lucerna – Edison – Letní kino Be2Can. Lucerna je tradiční místo filmových premiér, Edison je zbrusu nový Filmhub. Film is GREAT je příspěvkem ke stoletému výročí přítomnosti britské ambasády v Praze, oslavou soudržnosti a kontinuity. Společně jsme přečkali nacisty, komunisty i ranné kapitalisty, a přečkáme i dnešní euro brit hip hop. Film is GREAT je rozhodně IN a ne OUT.
Vítejte na jeho prvním ročníku!

Ivan Hronec, ředitel Film Europe

Festival je jednou z mnoha akcí, na nichž se partnersky podílíme, a ukazuje rozmanitost britsko-českých vztahů v minulosti i současnosti. Oslavou toho, co jsme už společně dokázali, dáváme najevo naše odhodlání rozvíjet i spolupráci budoucí. Během festivalového týdne promítneme na různých místech Prahy 16 filmů. Některé z nich jsou britské produkce, některé mají britské režiséry a herce, některé vyprávějí britské příběhy. Všechny ale ukazují pestrost a sílu britského filmu a témata, která jsou s ním spojená – od adaptací Shakespeara či Brontëové až ke skotské hudební rave scéně 90. let.
Nick Archer, britský velvyslanec v České republice

 

FILM IS GREAT 10. – 16. 6. 2019
Zahajovacím filmem přehlídky bude novinka BEATS režiséra Briana Welshe, novodobého následovníka Dannyho Boyla a jeho legendárního Trainspottingu. Zasazen do prostředí skotského městečka v raných 90. letech, film plný rave hudby přináší autentický příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény. Dalším premiérovým titulem bude britsko-německý BRANKÁŘ o legendárním fotbalistovi Manchester City Bertu Trautmannovi, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu.

Dokument SPITFIRE (režie David Fairhead, Ant Palmer) uvede příběh legendárního letounu, který změnil běh světových dějin. Film vyprávěný posledními dosud žijícími veterány druhé světové války ohromí fantastickými záběry z ptačí perspektivy i vzácnými digitálně upravenými archivními záznamy ze čtyřicátých let.

Koprodukční snímek FLORENCINO KNIHKUPECTVÍ (režie Isabel Coixet) s hereckým trojlístkem známých tváří – Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy – zavede diváky do ospale konzervativního britského maloměsta 50. let, v něž se svobodomyslná vdova Florence (Emily Mortimer) snaží otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita.

Hrdinka filmu DAPHNE (režie Peter Mackie Burns) je jednatřicetiletá, krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka. Přesto není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Dokáže změnit svůj život?

V rámci přehlídky vstoupí do distribuce také originální adaptace klasického románu BOUŘLIVÉ VÝŠINY (Na větrné hůrce) Emily Brontëové, kterou v roce 2011 natočila Andrea Arnold. Ta ve své variantě příběhu silného vztahu dvou mladých lidí odmítla obvyklé konvence většiny literárních adaptací a nesoustředila se e na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů. Kromě premiér budou uvedeny také tyto filmy: PRIDE ( 2014, režie: Matthew Warchus), MACBETH (2015, režie: Justin Kurzel), JÁ, DANIEL BLAKE (2017, režie Ken Loach), HIGH LIFE (2018, režie Claire Denis), NIKDYS NEBYL (2017, režie Lynne Ramsey), ZABITÍ POSVÁTNÉHO JELENA (2017, režie Yorgos Lanthimos), PERVERZNÍ PRŮVODCE IDEOLOGIÍ (2012, režie Sophie Fiennes), JIMMYHO TANČÍRNA (2014, režie Ken Loach), KVĚT POUŠTĚ (2009, režie Sherry Hormann) a PERFECT SENSE (2011, režie David Mackenzie).

------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------

V Praze se otevírá nové kino: EDISON Filmhub

Přehlídka britského otevře nové kino EDISON. Prostor v centru Prahy bude místem pro kvalitní film a diskuse o něm, bude místem pro ranní kávu i večerní drink. Kromě projekcí se tu budou konat i doprovodné programy, přednášky či semináře.

EDISON Filmhub se nachází ve stylové funkcionalistické budově, kde je k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Jde o kino v prostoru, který kinem nikdy nebyl, a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“. EDISON Filmhub na adrese Jeruzalémská 2, jen pár kroků od zastávky Jindřišská nebo od Hlavního nádraží, zahájí provoz 1. června.

Název EDISON je vzácnou náhodou. Jde o skutečné jméno transformační stanice postavené špičkovým českým architektem F. A. Librou v letech 1926 – 1930 na zakázku pro pražské Elektrické podniky. Zároveň je to jméno vynálezce, který dal světu nejen žárovku umožňující fungování kina, ale i Kinetoskop, který byl svého druhu prvním VOD zařízením. Edisonova transformační stanice, v níž se nachází kino EDISON, je významnou funkcionalistickou pražskou stavbou, součást památkové rezervace i památkou UNESCO. V letech 2005 – 07 stavbu citlivě rekonstruoval ateliér architekta Ladislava Lábuse. Rekonstrukci prostoru pro současné kino provedl tým architektů z Česka, Polska a Slovenska.

Více informací o kině Edison přineseme už brzy!

 

FOTO KE STAŽENÍ: https://fecz.capsa.cz/ 
Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017
Další info: http://www.filmeurope.cz/ zaregistrujte se nebo se přihlašte pod jménem press@filmeurope.cz, heslo filmeurope2018

Galerie