Novinka

Do kin vstoupí TRANZIT

  • 30. 04. 2019, 12:27

Do českých kin vstoupí německý snímek TRANZIT (Německo, Francie, 2018, režie: Christan Petzold, 101 min)

PREMIÉRA 9. května

Festivalové ceny a nominace: Berlinale 2018 hlavní soutěž
Originální název: Transit
Režie: Christian Petzold
Scénář: Christian Petzold, Anna Seghers Kamera: Hans Fromm
Střih: Bettina Böhler
Hudba: Stefan Will
Hrají: Franz Rogowski, Paula Beer, Godehard Giese
Přístupnost: Od 15 let
Země původu: Německo, Francie
Stopáž: 101 min.

KRÁTKÁ SYNOPSE: Melodrama s politickými motivy, zasazené do několika časových rovin, rozvíjí příběh Georga, který se musí rozhodnout, zda na sebe vezme novou identitu, spojenou mimo jiné se záhadnou femme fatale…

DLOUHÁ SYNOPSE: Německý režisér Christian Petzold ve filmu Tranzit prozkoumává fantomy evropské migrace a identity. Jeho neobvykle pojatý film s řadou melodramatických i politických motivů zasazuje příběh z doby německé okupace Francie do současných reálií. Hlavní postavou filmu je Georg, který postupně přijímá totožnost lidí, se kterými ho tragické okolnosti seznamují. To mu sice umožňuje dostat víza a odplout jednou z posledních lodí, které Marseille opouštějí, ale spolu s tím na sebe bere i některé tíživé důsledky. V Marseille totiž nachází „svou“ ženu, kterou zná jen z dopisu. Vezme na sebe s novou identitou i nový vztah a novou budoucnost?

V hlavních rolích Tranzitu vystupují výrazní němečtí herci mladé generace, kteří se již stihli uplatnit i v mezinárodních projektech - Paula Beer (Franz) a Franz Rogowski (Happy End, Láska mezi regály ad.).

O REŽISÉROVI:  Christian Petzold je německý režisér, jehož filmy jsou pravidelně oceňovány na předních světových filmových festivalech. Již od studií na německé filmové a televizní akademii často spolupracoval s experimentálním filmařem Harunem Farockim. Jeho snímek Vnitřní bezpečnost (Die innere Sicherheit, 2000) je vnímán jako jedno ze zásadních děl současné německé kinematografie a byl uveden i v Karlových Varech. Petzoldova tvorba je všeobecně zařazována mezi tvorbu skupiny Berlínská škola. Na rozdíl od ní se však místo realismu a politice věnuje tématům práce a zaměstnanosti, stejně tak jako konfliktem mezi životem a smrtí. Tato témata zachycují mimo jiné filmy Vnitřní bezpečnost, Strašidla a Yalla, které bývají označovány také jako „Gespenster trilogy“.

Ve svých pozdějších filmech se Petzold zaměřuje zejména na nedávnou historii a její vliv na životy jednotlivců. Jeho emotivní dramata Barbara (2012) a Fénix (2014) zachycují silné hrdiny a hrdinky postavené tváří v tvář dějinné situaci, která zásadně změní jejich životy. Podobně je to v Tranzitu (2018), který prostřednictvím individuálního příběhu prozkoumává fantomy evropské migrace a identity.

Film se představil v premiéře na loňském festivalu v Berlíně, kde vzbudil zaslouženou pozornost a vyvolal diskusi kritiků.

V české předpremiéře byl Tranzit uveden na přehlídce Be2Can na podzim loňského roku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=SL5NAuADDkA
Web: http://www.filmeurope.cz/movies/945-tranzit
Trailer ke stažení: Link pro přímé stažení přes HTTP: http://trl.filmprint.cz/Tranzit_TLR_CZtit-web.zip
Link pro přímé stažení přes FTP: ftp://trl:trailery@trl.filmprint.cz/Tranzit_TLR_CZtit-web.zip

FOTO KE STAŽENÍ: https://fecz.capsa.cz/
Přihlašovací údaje: Jméno: fecz Heslo: filmeurope2017
alší info: http://www.filmeurope.cz/ zaregistrujte se nebo se přihlašte pod jménem press@filmeurope.cz, heslo filmeurope2018

Galerie