Novinka

Přehlídka evropských komedií APRÍL! COMEDY FILM FEST poprvé v Praze

  • 11. 04. 2018, 13:29

První ročník přehlídky evropských komedií Apríl! Comedy Film Fest představí ty nejlepší současné zástupce komediálního žánru. Festival zahájí švýcarský snímek Ženou z boží vůle, doprovodí ho populární italská trilogie Profesoři zločinu nebo francouzská bláznivá komedie Gangsterdam. Humor na plátně a společný smích si diváci užijí v kinech Lucerna a Pilotů od 26. do 29. dubna.

“Těší nás, že právě Film Europe představí divákům první festival komedií v Čechách, který nese i příznačný název, Apríl! Comedy Film Fest. Jak je známo, slzy a smích spojují, proto jsme se rozhodli promítnout širokou škálu komedií a dopřát divákům odlehčené filmové zážitky.  Vážných témat máme v životě dost, proto nás čekají čisté žánrovky a zabrousíme i do netradičního formátu – čeká nás oblíbená trilogie Profesoři zločinu, což je taková kombinace Dannyho parťáků a Perníkového táty,” prozradila organizátorka přehlídky Kristýna Haklová.

Apríl! Comedy Film Fest nabídne hned několik novinek. Švýcarský snímek Ženou z boží vůle, který festival zahájí, je oslavou volebního práva žen. Překvapivě v kolébce demokracie, Švýcarsku, bylo volební právo pro ženy zavedeno jako poslední v Evropě. Snímek dokazuje, že i cesta k rovnosti mezi muži a ženami může být dlážděna humorem. Populární italská trilogie Profesoři zločinu staví na příběhu univerzitních profesorů, kteří přišli o práci a jsou nuceni živit se jinak. Proto se tým vyloučených výzkumníků rozhodne k netradičnímu řešení: vynálezu chytré drogy, která není v zemi zakázaná. Francouzská bláznivá komedie Gangsterdam vypráví o partě mladých lidí, kteří se zapletou do pašování drog v Amsterdamu. V německé komedii Kupředu levá se herec a imitátor převlékne za komunistického vůdce, aby zachránil život své dcery. V poslední novince, potrhlé španělské komedii Abrakadabra, vstoupí omylem do těla hlavního hrdiny zbloudilý duch a obrátí mu život naruby.

Dubnovou přehlídku doplní divácky oblíbené snímky. V hitu loňského roku, bystré italské konverzační komedii Naprostí cizinci čelí skupina přátel nevinné hře, která se v průběhu večera vymkne kontrole. Dalším italským zástupcem je vtipný melancholický snímek Máme papeže!, který se nebojí klást odvážné otázky z oblasti víry i volejbalu. Ve svěží satirické chorvatsko-srbské komedii Knězovy děti je místní mladý kněz znepokojen velkou úmrtností a malou porodností, proto se rozhodne vzít osud do vlastních rukou, a začne propichovat prodávané kondomy a antikoncepční pilulky měnit za vitamíny. Čtyřdenní přehlídku doplní tři severské snímky. Dánskou love story Potvora o dvou lidech, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého, doplní dva díly potrhlé rodinné komedie natočené podle předlohy norského spisovatele Jo Nesbøho Doktor Proktor a prdicí prášek a Doktor Proktor a vana času.

Organizátorem přehlídky Apríl! Comedy Film Fest je distribuční společnost Film Europe. Vstupenky budou v prodeji na pokladně a webových stránkách kin Lucerna a Pilotů.

 

FILMY APRÍL! COMEDY FILM FESTU

ŽENOU Z BOŽÍ VŮLE

R: Petra Volpe

SUI 2017

Nora je mladá žena v domácnosti. Žije se svým mužem a dvěma syny v poklidné švýcarské vesnici, kam jen sporadicky doléhají zprávy o společenských převratech přelomu 60. a 70. let minulého století. Vesnický i rodinný mír je však značně narušen, když se Nora začne zasazovat o hlasovací právo pro ženy a jejich právo na zaměstnání. Bude moci muž i nadále rozhodovat o penězích i o tom, zda jeho manželka smí nebo nesmí pracovat?

KUPŘEDU LEVÁ

R: Franziska Meletzky

GER 2017

Říjen 1989. Studentka herectví Anna nečekaně otěhotní a rozhodne se opustit jednotvárný život ve východním Berlíně. Chce odejít s falešným pasem za svou matkou na západ. Annin otec je ve východním Německu uznávaný herec a imitátor komunistického politika, generálního tajemníka strany Ericha Honeckera. Když se o jejím plánu dozví, snaží se jí v emigraci zabránit. Tvrdohlavá Anna se i tak na cestu vydá a jejímu otci nezbyde nic jiného, než v přestrojení za Honeckera využít „politických konexí“ k tomu, aby zůstala na východě.

GANGSTERDAM

R: Romain Lévy

FRA/NLD 2017

Bláznivá komedie Gangsterdam vypráví o partě mladých lidí, která se zaplete do pašování drog v Amsterdamu. Ruben Jablonski je student práv – šprt trvale odsouzený k ignoraci něžnou částí populace. Dobírá si ho i jeho nejlepší kamarád s výstižnou přezdívkou Durex, který vedle barvy vlasů zápolí i s nevyjasněnou sexuální orientací. Ruben celý rok doučuje krásnou Noru. Z nepřístupné dívky se vyklube poslíček drogového gangu. V touze najít klíč k jejímu srdci se bytostný slušňák vydává po nebezpečné pašerácké stezce.

PROFESOŘI ZLOČINU

R: Sydney Sibilia

ITA 2014

Pietro Zinni je vzdělaný, slušný, bezúhonný člověk; univerzitní výzkumník, který naléhavě potřebuje prodloužit smlouvu, aby si mohl dovolit alespoň trochu slušný život… a novou myčku pro svou přítelkyni. Místo vyššího platu ale přijde tvrdá rána. Pietrovo místo je zrušené a brilantní neurobiolog stojí před těžkou volbou, co si počít se svízelnou životní situací. Není v ní zdaleka sám. A společně s propuštěnými kolegy z různých oborů se Pietro rozhodne k netradičnímu řešení: vynálezu chytré drogy, která není zakázaná italským právem.

PROFESOŘI ZLOČINU: MASTERCLASS

R: Sydney Sibilia

ITA 2017

Na akademickou zločineckou bandu Pietra Zinniho čeká nová výzva. Trh s chytrými drogami vzkvétá a zoufalá policie hledá experty, kteří by je byli schopni získat, analyzovat a identifikovat nové molekuly. A kdo jiný je připravený vrhnout se na tak delikátní úkol než skupina bývalých vysokoškolských profesorů. Mají zkušenosti, mají odvahu a umí si vyrobit potřebné vybavení. Pietro tak musí dát dohromady starou partu. Má to však jeden háček: oficiálně stále sedí ve vězení.

PROFESOŘI ZLOČINU: VELKÉ FINÁLE

R: Sydney Sibilia

ITA 2017

Pietro Zinni a jeho spolek zločinců s vysokoškolskými tituly nikdy neprohrává. Ale bohužel ani nevyhrává. Namísto vytoužené svobody si jeho členové odpykávají tresty za zločin, který nespáchali. Zároveň je pronásledují přízraky z minulosti, především tajemná droga zvaná Sopox. Pietro odhalí, že slouží jako nástroj rafinované pomsty a jeho profesorská banda je jediná, která tomu dokáže zabránit. Bude při tom čelit více než vyrovnanému protivníkovi. Nechybí mu ostré lokty, nenávist… ani vysokoškolský diplom.

ABRAKADABRA

R: Pablo Berger

SPA/FRA/BEL 2017

Hlavní hrdinka Carmen je matkou náctileté dcery a ženou v domácnosti. Její manžel Carlos pracuje na stavbě, má rád pivo a je zarytým fanouškem fotbalu. Pár je pozván na svatbu, kde Carlos svým obhroublým chováním způsobí ostudu. Během večera je na programu vystoupení kouzelníka a hypnotizéra Pepeho. Carlos si ho veřejně dobírá tak moc, že ho Pepe vyzve na pódium. Během seance se však omylem do Carlosova těla dostane zbloudilý duch jiného muže a bláznivá španělská komedie může začít.

KNĚZOVI DĚTI

R: Vinko Brešan

HRV/SRB 2013

Svěží satirická komedie přivede diváka na malý ostrov Dalmácie. Mladý kněz Fabian, jenž zde převzal po svém předchůdci farnost, je zděšen zdejšími statistikami. Úmrtnost je příliš vysoká, porodnost je příliš malá. S dobrým úmyslem a heslem „dokonce i papež je proti používání kondomů“ se Fabian pokusí zlomit místní trend. Za pomoci pobožného trafikanta Petara a lékárníka Marina propichují prodávané kondomy a antikoncepční pilulky mění za vitaminy. Brzy se dostaví kýžené výsledky a těhotenský boom začíná. Cesta do pekla je však vždy dlážděna dobrými úmysly.

MÁME PAPEŽE

R: Nanni Moretti

ITA/FRA 2011

Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale předcházelo volbě nové hlavy katolické církve? Koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce? Proč se nový papež odmítá ujmout své funkce? Snímek italského režiséra Nanniho Morettiho je komediálním, melancholickým a v mnohém odvážným pohledem na otázky víry s přesahy k Darwinovi, Freudovi, Čechovovi a volejbalu.

NAPROSTÍ CIZINCI

R: Paolo Genovese

ITA 2016

Skupina přátel se schází k pohodové večeři. Znají se důvěrně celé roky a také další setkání by se neslo v duchu lehkého škorpení a nostalgických vzpomínek na to, co bylo… kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát mobilní telefony na stůl a sdílet každou SMS i každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Během jediného večera se ukáže, že až příliš mnoho. I ti, které známe, mohou totiž být naprostými cizinci.

POTVORA

R: Christian Tafdrup

DEN 2017

Rasmus a Maria se poznají na party a prvotní flirt nabere rychlé grády. Maria se nastěhuje do Rasmusova bytu a po malých krůčcích si podmaňuje jeho životní prostor. Je to nevyrovnaný pár:  Maria je cílevědomá, dominantní, Rasmus jako by tápal mezi pubertou a dospělostí. Christian Tafdrup v civilně natočeném dramatu zachycuje všední vztahové situace, z nichž se rýsuje přesný portrét dvou zcela rozdílných lidí, jejichž vzájemná přitažlivost má destruktivní následky.

JO NESBØ: DOKTOR PROKTOR A PRDICÍ PRÁŠEK

R: Arild Fröhlich

NOR, GER, SWE 2014

Autor kultovních thrillerů Jo Nesbø má i jiné záliby! Ve své fantasy pro děti i (ne)dospělé představil bláznivého Doktora Proktora, který právě dokončil nový vynález. Jeho asistent, zrzek Bulík, ale přijde s vylepšeným nápadem: práškem, který flatulenci způsobuje. Nadýmavý filmový zážitek!

JO NESBØ: DOKTOR PROKTOR A VANA ČASU

R: Arild Fröhlich

NOR, GER 2016

Doktor Proktor se vydává do Paříže, aby znovu našel svou dávnou lásku, Julietu Margarínovou. Pomoci svého vynálezu, Vany Času, se vrátí do minulosti, aby zabránil její svatbě s padouchem. V minulosti však uvízne. Podaří se Líze a Bulíkovi doktora zachránit, aniž by narušili běh dějin?

 

Fotografie a trailer: https://fecz.capsa.cz/?slozka=154

Web Film Europe: www.filmeurope.cz

 

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485

Galerie