Novinka

Nesmiřitelný Joaquin Phoenix září v tvrdém thrilleru Nikdys nebyl

  • 22. 02. 2018, 11:05

Film Nikdys nebyl nekompromisní režisérky Lynne Ramsay je svéráznou variací noir detektivky a procedurálního thrilleru. Mistryně napětí obsadila do role lovce obchodníků s bílým masem zarputilého Joaquina Phoenixe, který si klestí cestu za spravedlností vyzbrojený kladivem. Za drásavou studii o vyrovnávání se s traumatem získala na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2017 Lynne Ramsay cenu za scénář a Joaquin Phoenix cenu za herecký výkon. “Taxikář 21. století” zamíří 1. března do českých kin.

Nikdys nebyl je portrétem Joea, jehož život se smrskl vyrovnávání se s vnitřní bolestí a hledání pohřešovaných osob. Joe je válečný veterán, který si nese celou řadu jizev. Svůj bezvýchodný život tráví mezi domem, kde žije jeho podivínská matka, a nebezpečnými misemi, na nichž zachraňuje ženy, které se staly oběťmi obchodu s bílým masem. Významný senátor si ho najme, aby přivedl zpět jeho nezletilou dceru, která skončila v jednom z anonymních domů, v nichž kvete dětská prostituce. Tentokrát však Joe a jeho kladivo mimoděk zasáhnou do pedofilní sítě, jejíž vlákna vedou vysoko.

Respektované skotské tvůrkyni Lynne Ramsay nechybí odvaha konfrontovat diváka s krajně nepříjemnými tématy. V předchozím snímku Musíme si promluvit o Kevinovi prokázala svůj obrovský cit pro napětí. Ten očaroval i Joaquina Phoenixe a jedna z nejzajímavějších filmových spoluprací loňského roku byla na světě. “Telefonovali jsme si. Skotský akcent mi pořádně nedovoloval porozumět všemu, i přesto jsem možnost natáčet s Lynne okamžitě přijal”, popisuje Joaquin Phoenix.

Biografie režisérky

Filmy skotské režisérky Lynne Ramsay (1969) spojuje několik ústředních motivů: fascinace dětmi a mladistvými, výrazné násilí, téma smutku, truchlení a viny. Pracuje se střídmým vypravěčstvím, její filmy jsou zbavené nadbytečných informací, vysvětlujících expozic či dlouhých dialogů. Většina významů je tak vtěsnána do výrazných obrazů, skrze něž Ramsay nejen vypráví příběhy, ale především zkoumá nitra svých aktérů. K tomu jí dopomáhá i výrazný hudba a sound design. Její filmy Chytač krys (1999), Morvern Callarová (2002) a Musíme si promluvit o Kevinovi (2011) zaznamenaly výrazný úspěch na festivalovém okruhu a vynesly ji mezi elitní artové režisérky současnosti. Režisérčiny pokusy o průnik do mainstreamových vod naproti tomu skončily fiaskem. Po neshodách s producenty odstoupila jak od režie mysteriózní detektivky Pevné pouto, tak (den před začátkem natáčení) od realizace westernu Jane Got a Gun. Film Nikdy jsi nebyl tak pro ni znamená triumfální návrat na scénu.

 

NIKDYS NEBYL

Režie: Lynne Ramsey

Scénář: Lynne Ramsey

Kamera: Thomas Townend

Hudba: Jonny Greenwood

Hrají: Joaquin Phoenix, Alessandro Nivola, Alex Manette, John Doman, Judith Roberts, Frank Pando, Madison Arnold, Ronan Summers

Přístupnost: 15+

Země původu: USA, FRA

Stopáž: 95 minut

 

Fotografie a trailer: https://fecz.capsa.cz/?slozka=131

Web Be2Can: http://www.be2can.eu/

Facebook Be2Can: https://www.facebook.com/Be2CanFestival/

 

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485

Galerie