Novinka

Nemilovaní jsou zprávou o stavu ruské společnosti

  • 11. 01. 2018, 14:19

Znamenité filmové drama Nemilovaní nejvýznamnějšího současného ruského režiséra  Andreje Zvjaginceva je trpkým odrazem stavu společnosti bez lásky. Na pozadí civilního příběhu rozvádějícího se páru, kterému se záhadně ztratí syn, se rýsuje drsná tvář dnešního Ruska. Kandidát na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film zamíří 18. ledna do českých kin.

Tři roky uběhly od posledního mezinárodně úspěšného Zvjagincevova filmu Leviatan (nejlepší scénář Cannes 2014, Zlatý glóbus 2015). V nejnovějším snímku, za který si odnesl Cenu poroty z Cannes 2017, režisér znovu prokazuje pozoruhodný dar vytvořit mikrokosmy, které dokonale ilustrují patologické stavy ruské společnosti. “Žijeme v postmoderní éře, ve které je společnost zaplavena neustálým tokem informací, jednotlivci mají malý zájem o jiné lidi, často je využívají jen jako prostředek k dosažení vlastního cíle. Dnes je každý člověk jen sám za sebe. Jedinou cestou z této lhostejnosti je věnovat se ostatním. Je to jediný způsob boje proti dehumanizaci a světovému nepořádku,” říká Zvjagincev.

Zvjagincev snímkem Nemilovaní přináší mistrovsky vystavěné drama o lidech, kteří jsou zamilovaní do vlastního odrazu v mobilních telefonech, ale jinak žijí ve skličujícím světě odcizení a nepochopení. To ilustruje na příběhu Ženi a Borise, kteří procházejí bolestným rozvodem. Pohromadě je drží už jen poslední starost o prodej bytu, jinak si oba zařídili nový život po svém. Žeňa si našla staršího bohatého muže, Boris čeká dítě s kolegyní z práce. Jejich dvanáctiletý syn Aljoša je spíš přítěží. Nestojí o něj ani jeden, jako by jim připomínal vlastní selhání. Všechno se ale změní ve chvíli, kdy Aljoša zmizí.

BIOGRAFIE REŽISÉRA

Andrej Zvjagincev ztělesňuje v kontextu ruské kinematografie pokračovatele Tarkovského metafyzické tradice, v jeho podání však výrazně vázanou na sociálně-politické problémy současného Ruska. V centru Zvjagincevovy pozornosti stojí již od znamenitého debutu Návrat zpřetrhané rodinné vazby. Jeho prvotina je lyrickým obrazem neúspěšného pokusu sblížení otce s dvěma odcizenými syny. Rodinná tragédie na odlehlém místě charakterizuje i jeho druhý film Vyhoštění. Významotvorná práce s ruskou krajinou a rozklížené vztahy mezi rodiči a dětmi Zvjaginceva provází celou jeho kariéru. Svého dosavadního zenitu dosáhl v tíživém dramatu o porobení obyčejného člověka Leviatan. Podstatným tématem je pro režiséra a jeho scenáristu Olega Něgina vyprázdněnost městské střední třídy, kterou se zabývají filmy Jelena a Nemilovaní.

 

Nemilovaní

Režie: Andrej Zvjagincev

Scénář: Oleg Negin, Andrej Zvjagincev

Kamera: Michail Kričman

Hrají: Marjana Spivak, Matvěj Novikov, Aleksej Rozin, Marina Vasiljeva

Přístupnost: 15+

Země původu: RUS, FRA, GER, BEL

Stopáž: 127 min.

 

Fotografie a trailer: https://fecz.capsa.cz/?slozka=115

Fb event: http://bit.ly/2CVxrPV

Web Be2Can: http://www.be2can.eu/

 

 

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485

Galerie