Novinka

O těle a duši: jateční romance o dvou lidech, jednom snu a Zlatém medvědu

  • 13. 09. 2017, 11:27

Vítězný film letošního Berlinale O těle a duši je nekonvenčním milostným příběhem stárnoucího finančního ředitele jatek a introvertní kvalitářky masa, který vypráví o nalézání lidského pouta na těch nejméně pravděpodobných místech. Uznávaná maďarská režisérka Ildikó Enyedi vystavěla příběh dvou zraněných lidí do výstřední romance, které nechybí ironie ani černý humor. Snímek zamíří 21. září do českých kin.

Od snu ke skutečnosti

Nezvyklá love story dvou odlišně zmrzačených lidí: stárnoucího finančního ředitele jatek s tělesným handicapem, který mu brání v navázání bližšího vztahu a mladé uzavřené kvalitářky masa s dokonalou pamětí, ale nepřekonatelnou fobií z tělesného kontaktu i potenciálního citového vzplanutí. Postupem času oba hrdinové zjišťují, že sdílejí totožné sny, které se následně pokoušejí společně naplnit. Snímek odkrývá příběh dvou izolovaných postav v každodenní pracovní rutině a jejich neočekávané spojení, které jim poskytne konečnou útěchu. Lyrická i syrová romance s prvky všednodenního dramatu a černé komedie sugestivně tematizuje dualitu bdělosti a snění, zvířeckosti a humanity, duše a těla.

Snímkem O těle a duši se režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlouhých osmnácti letech na mezinárodní scénu. Velkolepý comeback ocenila porota Berlinale 2017 Zlatým medvědem nejen jako řemeslně skvěle odvedený film, ale především proto, že lidem připomene emoci, na kterou v běžném životě příliš často zapomínají, a tou je soucit. “Můj film se vám otevře, pouze pokud k němu přistoupíte s velkorysým srdcem,” říká režisérka.

Chladné pozorovatelství a niternou emocionalitu obratně kloubící snímek těží z výrazného vizuálního pojetí: z precizních geometrických kompozic, symbolického využití barev, ale i soustředěné práce s herci. “Součástí promyšleného konceptu je i působivý, rafinovaně tlumený výkon na Slovensku narozené maďarské herečky Alexandry Borbély v její první vážné filmové roli”, říká umělecký ředitel Be2Can Distribution Aleš Stuchlý. Herečka osobně uvede slavnostní premiéru filmu O těle a duši, která se uskuteční 21. září od 18.30 v kině Lucerna.

Ildikó Enyedi

Maďarská režisérka a scenáristka Ildikó Enyedi (1955) původně vystudovala ekonomii a teprve poté filmovou režii na budapešťské Vysoké škole dramatických umění. Od roku 1979 spolupracovala se slavným Studiem Bély Balázse, natočila experimentální dokument Flirt (1981) a následně i několik pozoruhodných krátkých hraných filmů. Její celovečerní prvotina Mé 20. století (1989) se stala senzací festivalu v Cannes, odkud si odnesla Zlatou kameru za nejlepší debut. Mezi její další klíčové tituly patří na festivalu v Benátkách uvedené snímky Čarostřelec (1994) a Tamás a Juli (1997) či v Locarnu oceněný Šimon kouzelník (1999). Její novinka – neobvyklá jateční romance O těle a duši – je syrovým i poetickým filmem o nalézání lidského pouta na těch nejméně pravděpodobných místech.

_________________________________________________________________________

O těle a duši

Režie: Ildikó Enyedi

Scénář: Ildikó Enyedi

Kamera: Máté Herbai

Hrají: Morcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, Ervin Nagy, Attila Fritz

Přístupnost: 15+

Země původu: Maďarsko

Stopáž: 116 minut

 

 

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485

Galerie