Novinka

Lux price

Cenu LUX získá snímek 120 BPM, Sámská krev nebo Western

  • 27. 07. 2017, 12:29

Evropský parlament oznámil nominace tří snímků Starého kontinentu na letošní filmovou Cenu Lux. Uchází se o ní francouzský film Robina Campilla 120 BPM, švédský snímek  Sámská krev Amandy Kernell a Western německé režisérky Valesky Grisebach. Filmy přináší do českých kin Film Europe nebo Be2Can Distribution.

Cílem filmové ceny LUX je podpořit evropskou kinematografii, zpřístupnit snímky širšímu publiku a vyvolat veřejnou debatu o Evropě a jejích hodnotách. “Cena Lux přibližuje filmovou tvorbu i Europu Europanům. Prostřednictvím této ceny podporuje Evropský parlament evropský filmový průmysl v čase, kdy je ohrožený všudepřítomnými online platformami. Ty jsou na rozdíl od filmu o mnoho méně regulované. Naše evropská identita se skládá z rozličných tradicí a kultur, ale i společenských hodnot; spravedlnosti, svobody a tolerance. Od svého vzniku se do Ceny Lux zapojili stovky režisérů, distributorů a producentů, kteří podpořili a posilnili naši unikátní evropskou identitu,” řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Od října do prosince bude 120 BPM, Sámská krev a Western v rámci Filmových dní LUX 2017 promítané ve více jak 50 městech a různých festivalech v 28 členských státech EU. Slavnostní vyhlášení proběhne 15. listopadu a vítězný film získá propagační podporu během mezinárodního uvedení do kin.