Novinka

Vážený občan: cizinec v rodném městě

  • 25. 07. 2017, 12:27

Nápaditá a inteligentní komedie Vážený občan zkoumá na pozadí příběhu laureáta Nobelovy ceny za literaturu Daniela Montanoviho střet mezi starým a novým světem, fakty a fikcí, autorem a inspirací. Za roli úspěšného literáta s ambivalentním vztahem ke slávě si odnesl jeho představitel Oskar Martínez cenu pro nejlepšího herce z Benátek 2016. Černá komedie přichází 3. srpna do českých kin.

Spisovatel Daniel Mantovani žije v barcelonském sídle obklopen knihami, technologiemi a designovým nábytkem a svět mu leží nohou. Získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Dojde mu, že autor, který si vyslouží takové uznání, už dávno není provokatér, ale jen spořádaná položka v kánonu. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi, přestane psát a zatvrzele odmítá pozvání na prestižní akce, rozhovory i setkání. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Právě tam mu má být přidělen čestný titul váženého občana.

Mantovani se rozhodne vrátit po čtyřiceti letech do rodiště, vzdává se všech obvyklých protokolů a oddává se vzpomínkám, dávným láskám a starým přátelstvím. Přijíždí do povědomých ulic jako velká hvězda. To dává vzniknout mnoha výjimečným scénám, které zdůrazňují obrovskou propast mezi kultivovaným, rafinovaným a tichým životem v Barceloně a pokornými, neznalými a hrubými obyvateli městečka. Z jeho návštěvy se rychle stává groteska, která ale postupem času hořkne. Daniel pomalu přichází na to, že nikdo neumí tak milovat a nenávidět jako lidé, kteří vás znají od dětství.

Režijní duo Gastón Duprat a Mario Cohn patří k nejvýraznějším zjevům současné argentinské kinematografie. Jejich spolupráce se datuje do první poloviny 90. let, kdy spolu začali natáčet experimentální filmy. Proslavili se úspěšnou inovativní TV show Televisión Abierta i jako dokumentaristé. Své hrané filmy si sami produkují i snímají. Důležitou roli v nich hraje umění, tvůrčí proces i svébytné formy zápolení – s bližními i s kreativitou. To je případ debutu Umělec, dramatu Muž od vedle i posledního snímku Vážený občan, který v Benátkách získal cenu pro nejlepšího herce.

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485

Fotografie a trailer: www.fecz.capsa.cz (login a heslo na vyžádání)

Galerie