Novinka

Masožravý art horor RAW zahájí přehlídku bizarních artových filmů Weird Europe

  • 23. 03. 2017, 13:23

Masožravý art horor RAW zahájí přehlídku bizarních artových filmů Weird Europe

 

Skandální art horor RAW o dospívající vegetariánce, ve které se po prvním pozření syrového  masa probudí zvíře, zahájí 5. dubna přehlídku artových bizarních filmů Weird Europe v Bio Oko. Výjimečný celovečerní debut francouzské režisérky Julie Ducournau, který zvedl ze sedadel kritiky, diváky i festivalové poroty, bude k vidění od 6. dubna v českých kinech.

Ve filmu RAW dojde k radikální proměně dívky Justine (Garance Marillier) v masožravé monstrum. Ta v šestnácti letech odejde ze striktně vegetariánské rodiny  na veterinární školu, kde je při jedné z epizod šikany donucena sníst králičí játra. Tato zkušenost  ji od základu změní a  probudí v ní kanibalistické choutky. Motivem kanibalismu se režisérka snaží nastavit zrcadlo psychickým blokům, které v nás společnost vytváří, a bořit hluboce zakořeněná tabu. “O kanibalech se mluví výhradně ve třetí osobě, jako by byli z jiné planety. Nevidím důvod mluvit o lidech s těmito potřebami jako o nadpřirozených bytostech,” říká režisérka Ducournau.

Režisérka svým šťavnatým iniciačním dramatem sexuálního probuzení suverénně kráčí ve šlépějích mistra body hororů Davida Cronenberga. “Hodně pro mě znamená. V jeho filmech vidíme mnoho zmrzačených a zraněných těl, ta však nejsou ohrožována smrtí. Cronenberg je pro mě režisér, který umí ve svých filmech nejlépe zachytit psychoanalytický aspekt metamorfózy,” říká o Cronenbergovi Julia Ducournau.

 

Varování

Snímek bude premiérově uveden na zahájení II. ročníku přehlídky bizarních filmů Weird Europe. Vzhledem k velmi realistickým záběrům, které měly za následek omdlévání diváků na několika světových festivalech, doporučuje distributor snímku Film Europe sledovat film s prázdnými žaludky.

 

Filmy Weird Europe

Ochutnávka šťavnatých specialit z divné kontinentu Weird Europe se uskuteční od 5. - 9. dubna v Bio Oko v Praze, 10. - 12. dubna v brněnském Kino Art a 12. dubna v Bio Central v Hradci Králové. Diváci si pochutnají na osmichodovém menu složeném z roztodivných filmových lahůdek. Premiérově se představí také lovecký dokument Safari nelítostného pozorovatele každodenní lidské trapnosti Ulricha Seidla. Více než špetku podvratnosti nabízí snímek Stát pevně (r. Alain Guiraudie), surreálnou parafrází Krásky a zvířete je vizuálně nejnabitější dílo italského architekta obrazů Paola Sorrentina Rodinný přítel. Ukrajinský režisér Myroslav Slabošpyckyj zkoumá ve snímku Kmen pudovost a primitivní lidskou podstatu, aniž by k tomu potřeboval jediné slovo. Filmařské zpracování tématu terorismu ve snímku Nocturama nabývá v rukou Bertranda Bonella podobu opojné noční můry. Úchvatné filmové origami o ambicích, sežraných videokazetách a psychosomatice skýtá snímek Realita (r. Quentin Dupieux ), bulharský intrikářský koktejl namíchá snímek Glory (r. Kristina Grozeva & Petar Valčanov).

Součástí přehlídky bizarních filmů jsou i dvě přednášky, v režii dramaturgů a filmových kritiků Aleše Stuchlého a Víta Schmarce, pojmenované “Ulrich Seidl: škodolibý kronikář rakouské existence” a “Rodinný přítel a formální eskamotér Paolo Sorrentino”. Festival Weird Europe pořádá společnost Film Europe a zaštiťuje ho tým zodpovědný za festival Be2Can.

 

Biografie režisérky

Julia Ducournau (1983) je francouzská režisérka a scenáristka. Vystudovala pařížskou univerzitu La Fémis a za svůj krátký snímek Junior získala v roce 2011 cenu na festivalu v Cannes. Tam byl loni v sekci Týden kritiky s úspěchem uveden i její šokující celovečerní debut Raw (2016).

 

RAW

Režie: Julia Ducournau

Scénář: Julia Ducournau

Kamera: Ruben Impens

Střih: Jean-Christophe Bouzy

Hudba: Jim Williams

Hrají: Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Nait Oufella, Laurent Lucas, Joana Priess ad.

Země původu: Francie/ Belgie

Čas: 99 minut

V kinech: od 6. dubna 2017

 

Termíny Weird Europe

Praha - Bio OKO: 5. 4. – 9.4.

Brno - Kino Art: 10.4. – 12. 4.

Hradec Králové - Bio Central: 12. 4.

 

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz       

+420 608 745 485

Fotografie a další materiály k filmu na fecz.capsa.cz (login a heslo na vyžádání)

 

Galerie