Novinka

Strhující bulharská tragikomedie Glory přichází do kin

  • 28. 02. 2017, 10:33

Řízná satira, sociální drama, virtuózně natočená i napsaná tragikomedie o ponížení muže, který nechce nic než spravedlnost. Bulharský film Glory Kristiny Grozevy a Petara Valchanova servíruje každodenní sociální realitu podobně dráždivým a naturalistickým způsobem jako bratři Dardennové. Strhující film přichází 16. března do kin a zahájí Festival bulharského filmu 2. března. V dubnu bude také snímek uveden na přehlídce bizarních artových filmů Weird Europe.

Na příběhu spravedlivého samotáře Canka a ctižádostivé PRistky Ministerstva dopravy Julie, nechávají režiséři nahlédnout do současné bulharské společnosti. Koktající dobrák Canko nalezne u železničních kolejí obrovskou sumu peněz, a jelikož ví, co je jeho společenská povinnost, poctivě je vrátí na policii. Julie se rozhodne odměnit Canka na veřejném ceremoniálu Ministerstva dopravy digitálními hodinkami a v hektickém dění mu sundá jeho vlastní, které pro něho mají sentimentální hodnotu. Ten v neschopnosti hbitě tvořit věty přichází o své hodinky, které se následně strastiplně snaží získat zpět. Železniční zaměstananec Canko se tak ocitá v marastu společenských intrik a ignorace výše postavených lidí.

 

“Ve filmu Glory posouvají autoři svou bystrou poetiku na úroveň mistrů evropského sociálního realismu a klíčových představitelů tzv. rumunské nové vlny. Celé je to natočené s obrovským důvtipem a mimořádnou strukturální přesností, nenajdete tu jedinou zbytečnou scénu,” říká Aleš Stuchlý, dramaturg přehlídky  evropských bizarních artových filmů Weird Europe, která se letos uskuteční od 5. - 10. dubna v pražském Bio Oko a v brněnském kině Art 10. - 12. dubna.

 

Synopse

Sláva vítězům, čest poraženým

Když zaměstnanec železnic Canko Petrov najde na kolejích obrovské množství peněz, rozhodne se celý obnos vrátit na policii. Netuší však, jak fatální soukolí událostí tímto bohulibým činem dává do pohybu. Když zaměstnanec státních železnic Canko Petrov najde na kolejích obrovské množství peněz, rozhodne se celý obnos vrátit na policii. Vděčný stát jej odmění novými náramkovými hodinkami. Pragmatická kariéristka Julia v čele PR oddělení Ministerstva dopravy

mu však mezitím omylem ztratí jeho vlastní hodinky, které pro něj mají značnou emocionální hodnotu. A právě zde začíná zoufalá Cankova snaha získat zpět nejen své staré „Slavy“, ale i svou důstojnost.

Biografie režisérů

Petar Valčanov (1980) vystudoval Národní filmovou a televizní akademii v Sofii (2008) a hned ve svém debutu, dokumentu Pritča za života (2009), začal režijní spolupráci se svou nynější ženou Kristinou Grozevou. Kristina Grozeva (1976) absolvovala nejprve žurnalistiku na Státní univerzitě v Sofii a poté roku 2005 filmovou a televizní režii na NAFTA. Realizovali spolu dva televizní seriály a několik krátkých filmů – snímek Skok (2012) byl ve své kategorii nominován na Cenu Evropské filmové akademie. Jejich celovečerní, novinovým článkem inspirovaná prvotina Lekce (2012) – civilní, realistické drama o učitelce z bulharského maloměsta, kterou zničující dluhy nezadržitelně stahují do propasti – je úvodní částí zamýšlené trilogie černohumorných moralit ze současnosti. Druhým dílem tohoto volného cyklu je jejich znamenitá novinka Glory (2016).

Distributorem filmu Glory je společnost Film Europe, která pořádá festival Be2Can, úspěšnou přehlídku nejlepších filmů z významných festivalů Berlinále, Benátky a Cannes, přehlídku současné severské kinematografie Scandi, a Weird Europe, přehlídku nejbizarnějších artových filmů z celé Evropy.

Glory

Režie: Kristina Grozeva & Petar Valčanov

Scénář: Kristina Grozeva, Petar Valčanov, Dečo Taraležkov

Kamera: Krum Rodriguez

Střih: Petar Valčanov

Hudba: Christo Namliev

Hrají: Stefan Denoljubov, Margita Goševa ad.

Přístupnost: 15+

Země původu: Bulharsko/ Řecko

Stopáž: 101 min.

Fotografie: www.fecz.capsa.cz   (login a heslo na vyžádání)

 

Web Film Europe: www.filmeurope.cz

Facebook Film Europe: www.facebook.com/FilmEuropeCZ/

Web Be2Can: www.be2can.eu

Facebook Be2Can: www.facebook.com/Be2CanFestival/

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485

Fotografie a další materiály k filmu na www.fecz.capsa.cz (login a heslo na vyžádání)

Galerie