Objednat projekci O filmu

Salto Mortale

Přílohy

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel

Salto Mortale

Slovenská republika, USA 2014 do 12 let nevhodné 74min.
  • Dokumentární

„Je nevyřešená minulost rizikem pro buducnost?”

Salto Mortale  je nový slovenský dokumentární film režisérky Anabely Žigové. Dokument otevírá velmi výjimečné téma, které je dodnes tabu v mnohých společenských a politických kruzích nejen na Slovensku.

Dokument Salto Mortale poukazuje na zoufalé činy rodičů v době komunistického státního zřízení a jejich nezvratné důsledky v současnosti (reflektuje období od roku 1968 až po současnost). Tento film zkoumá „systém mlčení“ a dilema dnešní mladé generace Slováků ohledně komunistické minulosti. Projekt dokumentuje i proces vyrovnávání se lidí se zjištěními, že spolupracovníky StB byli i příslušníci jejich vlastní rodiny anebo blízcí přátelé. „Amnézie“ a ticho, které vládnou okolo této části slovenské minulosti, silně ovlivňují současnou slovenskou kulturu a politický život. A zároveň klade otázku, či nevyřešená minulost není i rizikem pro budoucnost.

Téma spolupráce se Státní bezpečností (StB) se stalo námětem řady celovečerních filmů a dokumentů u nás i v zahraničí. Dokument Salto Mortale přeci jen v něčem vyniká. Otevírá téma Státní bezpečnosti skrze rodinné zázemí. Autorka a režisérka totiž investigativně pátrá po tajemstvích a historii StB ve vlastní rodině. Film se tak stává odvážnou, autentickou a pravdivou osobní výpovědí. Téma spolupráce s StB není přitažlivé téma kinematografií jen v postkomunistických zemích, ale je zajímavým tématem i pro celý západní svět.

Anabela Žigová Tomáš Varga, Vladimír Kordoš, Jozef Hašto, Lucia Danielovičová, Emil Bartko, Ivica Vidrová, Tereza Langerová, Artur Zmeček, Dorottya Olaszová, Michal Jurčo, Tomáš Pintér, Michal Kamzík
Anabela Žigová
Tomáš Vitek
Jozef Vlk
Jana Nemčeková