Objednat projekci O filmu

Kmen

Přílohy

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel

Kmen

(Plemya)

MFF Cannes 2014 (Týden kritiků) - Grand Prix, Visionary Award a cena GAN Foundation Support
Artfilmfest Bratislava 2014
MFF Karlovy Vary 2014
Ukrajina, Holandsko 2014 do 18 let nevhodné 130min.
  • 09. 10. 2014
  • 01. 09. 2016
  • Drama
  • Krimi

„Internátní škola pro hluchoněmé má svá drsná pravidla.”

Hluchoněmý teenager Sergey nastoupí do specializované internátní školy. Aby zde „přežil“, stává se členem divoké organizace, tzv. kmene. Postupně se sžívá s místním prostředím a přizpůsobuje se jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmenových konkubín však přeroste v lásku a Sergey tak proti své vůli musí porušit všechna nepsaná pravidla společenské hierarchie kmene.

 

Celovečerní debut ukrajinského režiséra Myroslava Slaboshpytskiye představuje výjimečný filmařský počin, neboť jeho filmové vyprávění je založené na realistických obrazech se znakovou řečí a precizní prací s prostorem a zvukem. Jeho krátký snímek Deafness (Hluchota, 2010 - uvedený v Hlavní soutěži krátkých filmů na MFF v Berlíně) byl jakousi předpřípravou na jeho debut, ve které Slaboshpytskiy intenzivně pracoval s komunitou hluchoněmých lidí. A tyto neherce také obsadil do svého celovečerního filmu. Gesta, výrazy tváře, postavení i řeč těla jednotlivých protagonistů se tak pro diváka stávají jediným zřetelným jazykem.

 

Film Kmen měl premiéru v roce 2014 na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v rámci Týdne kritiků a ihned po svém uvedení si získal sympatie diváků i kritiků. Důkazem jeho vřelého přijetí jsou tři festivalová ocenění, která si z Cannes odvezl – Cenu Grand Prix, Cenu Visionary Award a Cenu GAN Foundation Support for Distribution. Čeští diváci ho poprvé mohli vidět na MFF Karlovy Vary 2014 a v tom samém roce i slovenské publikum v rámci Art Film Festu. 

Myroslav Slaboshpytskiy Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy
Myroslav Slaboshpytskiy
Valentyn Vasyanovych
Sergiy Stepanskiy
Valentyn Vasyanovych

Galerie