Objednat projekci O filmu

Houština

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel

Houština

(Rengeteg)

Maďarský filmový týden - Cena zahraničních kritiků Gene Moskowitze, Cena za nejlepší hraný debut
MFF Berlín 2003 - Cena Wolfganga Staudte
Maďarsko 2003 do 15 let nevhodné 90min.
  • Drama

„Každodenní život mladých mužů a žen v Budapešti, zaznamenaný jedinečným rukopisem Benedeka Fliegaufa.”

Celovečerní debut jednoho z nejvýraznějších představitelů současného maďarského filmu Benedeka Fliegaufa je věnován předčasně zemřelému režisérovi Györgyi Fehérovi (Szürkület, 1990, Vášeň, 1998).

Fliegauf ve své prvotině volí oddramatizované pomalé mluvení a dlouhé záběry, poukazující na vyprázdněnost vztahů ve společnosti, které se staly příznačnými znaky i jeho pozdější filmové tvorby. Sledujeme dlouhé monologické a dialogické pasáže, které jsou vytrženy z nějakého smysluplnějšího kontextu. Z vyprávění postav je zjevné, že si nerozumí navzájem, ani sami sobě. Lovasiho kamera zaznamenává jednotlivé postavy v těsné blízkosti, ale nedovolí nám proniknout hlouběji do jejich nitra. Film tak originální kombinací zmíněných narativních postupů a stylistických prostředků navozuje u diváka pocity všudypřítomného odcizení a vykořeněnosti.

Za svůj originální snímek si tehdy ještě začínající režisér odnesl kromě Ceny zahraničních kritiků Genea Moskowitz (Gene Moskowitz-díj) a Ceny Sándora Simone (Simó Sándor elsőfilmes díj) za nejlepší hraný debut z filmového festivalu Maďarský filmový týden (Magyar Filmszemle) i Cenu Wolfganga Staudteho z MFF Berlín 2003.

Benedek Fliegauf Rita Braun, Barbara Csonka, Lászlo Cziffer, Gábor Dióssy, Bálint Kenyeres, Edit Lipcsei
Benedek Fliegauf
Zoltán Lovasi
Lili Fodor