Objednat projekci O filmu

Hvězdář

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel

Hvězdář

(L'oeil de l'astronome)

Francie 2012 do 12 let nevhodné 90min.
  • Historický

„Hledání pravdy o vesmíru s pomocí jednoho z prvních dalekohledů v 17. století.”

Původem český dokumentarista Stan Neumann, v současnosti působící ve Francii, ve svém prvním celovečerním hraném filmu vypráví příběh Johannese Keplera, který v raných letech 17. století, za časů Rakousko-Uherska, působil na dvoře císaře Rudolfa II. z rodu Habsburků.

Píše se rok 1610 a do rukou astronoma a astrologa Keplera se na deset nocí dostane jeden z prvních dalekohledů sestrojených Galileem Galilei. S pomocí tohoto vynálezu tak Kepler může konečně zkoumat oblohu a objasňovat její záhady. Terasa, kde Kepler rozloží Galileův dalekohled, se během deseti nocí stane pro císařský dvůr místem atrakcí. Podaří se Keplerovi přitom všem a za tak krátkou dobu dokázat své teorie o vesmíru? Je Země skutečně středem vesmíru? Co řídí planety? Neúnavný Kepler, který se potácí mezi vědou a pověrami i svobodou a intolerancí, se uprostřed velkého rozruchu na císařském dvoře vydá na vlastní cestu za poznáním a narazí na znepokojující skutečnosti, které jsou v rozporu s jeho dosavadními úvahami.

V hlavní roli Keplera se ve filmu představí Denis Lavant, který se na hvězdné nebe dostal díky tvořivé spolupráci s francouzským režisérem Leosem Caraxem ve filmech Když chlapec potká dívku (1984), Milenci z Pont-Neuf (1991), Tokio! (2008) či Holy Motors (2012).

Stan Neumann Denis Lavant, Airy Routier, Max Baissette de Malglaive, Jérôme Derre, Jean-Claude Bolle-Reddat
Stan Neumann
Matthieu Poirot-Delpech
Phillipe Miller
Louise Decelle