Objednat projekci O filmu

Únos

Přílohy

Partneři

Kino CS Cinema
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Únos

(Kapringen)

MFF Palm Springs - cena Directors to Watch (Tobias Lindholm)
Filmový festival Thessaloniki - cena FIPRESCI, cena Zlatý Alexander

Dánsko 2012 do 15 let nevhodné 103min.
  • 11. 07. 2013
  • Drama

„Velká osobnost současné dánské kinematografie přináší opět strhující psychologický thriller s realisticky vykreslenou atmosférou s neuvěřitelnou prací s neherci.”

Únos je v pořadí druhým celovečerním hraným filmem dánského scenáristy Tobiase Lindholma, kde obsazuje i režisérskou stoličku. V dánské kinematografii však není nováčkem. Jako talentovaný scenárista spolupracoval s režisérem Thomasem Vinterbergem na filmech Submarino (2010) a Hon (2012), a při tvorbě skvělého snímku z vězeňského prostředí R (2011) se dělil o svou debutující režisérskou stoličku se zkušeným dokumentaristou Michaelem Noerem.

Tentokrát Lindholm jako jeden z nejzajímavějších mladých dánských režisérů přináší realisticky vyobrazený příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Podobně jako jeho debut R (2011), i tento snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. Film byl v roce 2012 nominován na cenu Grand Prix na MFF v Tokiu za nejlepší režii.

Tobias Lindholm Pilou Asbæk, Søren Malling, Dar Salim
Tobias Lindholm
Magnus Jønck
Hildur Guðnadóttir
Adam Nielsen

Galerie