Objednat projekci O filmu

Pramen panny

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Pramen panny

(Jungfrukällan)

Oscar, Zlatý Glóbus 1961 - Nejlepší cizojazyčný film
MFF Cannes 1960 - Zvláštní uznání
Švédsko 1960 do 15 let nevhodné 89min.
  • Drama
  • Krimi

„Pomsta za smrt dítěte, nebo slepé dodržování křesťanského přikázání "Nezabiješ!"?”

Neobyčejně krásný, ale zároveň nepopsatelně krutý film Pramen panny, který Bergman natočil na motivy švédské balady z 13. století, vypráví příběh o dětské nevinnosti, rodičovské lásce, o duchovní víře, pomstě a o brutalitě světa, zmítajícího se mezi pohanstvím a křesťanstvím.

Bohatý statkář (Max Von Sydow) posílá svou krásnou 15-letou dceru Karin do kostela zapálit svíčky za Pannu Marii. Během cesty, která trvá na koni několik dní, si naivní Karin užívá klid a krásu jarního lesa, dokud nenarazí na skupinu tuláků. Ohromeni její krásou ji znásilní a následně zabijí. Když zdivočelí muži hledají na noc úkryt, nabídne jim ho právě hluboce věřící statkář, čekající na dceřin návrat z kostela. Otec Karin se zmítá mezi biblickým přikázáním, které káže nezabít, a nesmírnou bolestí ze ztráty dcery, kterou doprovází neuhasitelná touha po pomstě. Jak je možné, že Bůh dopustil tak ohavnou smrt jeho dcery a viníky poslal přímo pod jeho střechu a do jeho kožešin?

Režijně i kameramansky mistrovské filmové dílo získalo v roce 1961 Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Cenu Zlatý glóbus v téže kategorii a v roce 1960 Zvláštní uznání poroty na MFF v Cannes.

Ingmar Bergman Max von Sydow, Birgitta Valberg, Birgitta Pettersson, Gunnel Lindblom, Allan Edwall
Ulla Isaksson
Sven Nykvist
Erik Nordgren
Oscar Rosander