Objednat projekci O filmu

Hosté Večeře Páně

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Hosté Večeře Páně

(Nattvardsgästerna)

Švédsko 1963 do 15 let nevhodné 81min.
  • Drama

„Ach Bože! Proč jsi mě opustil?”

Druhý díl Bergmanovy tematické trilogie o mlčení Boha přináší podmanivou a znepokojující meditaci nad lidskými obavami a různými podobami víry .

V tomto ostře kritickém zobrazení duchovní víry je hlavní postavou pastor Tomas (Gunnar Björnstrand), který plní v malém městečku mechanicky všechny své povinnosti, které vyplývají z jeho povolání a poslání. Na služby boží a pravidelná setkání v místním kostele však chodí stále méně lidí. Tomasův každodenní stereotyp a samotu naruší prosba místního rybáře (Max von Sydow), aby mu pomohl najít východisko ze strachu z atomových bomb. Na Tomase ale doráží zamilovaná Marta, bojuje s vlastními vnitřními démony vyvolanými smrtí své ženy a s hrůzou zjišťuje, že v důsledku své nejistoty nedokáže rybáři poskytnout žádnou duchovní útěchu, ani najít vykoupení z bezvýznamné lidské existence .

Snímek nabízí mrazivý pohled na lidské touhy v Bohem zapomenutém světě, kde intenzivní mlčení Boha determinuje konání postav, které se zmítají ve vlastním zoufalství a hříchu.

Film Hosté Večeře Páně s nádhernými filmovými obrazy kameramana Svena Nykvista získal v roce 1963 v kategorii Top Foreign Films cenu americké organizace National Board of Review, oslavující výrazný počin individuálního umělce a podporující svobodu filmového projevu.

Ingmar Bergman Ingrid Thulin,Gunnar Björnstrand, Gunnel Lindblom, Max von Sydow, Allan Edwall
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Ulla Ryghe