Objednat projekci O filmu

Lesní jahody

Přílohy

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Lesní jahody

(Smultronstället)

12 filmových ocenění, 1960 nominace na Oscara za nejlepší originální scénář
Berlinale 1958 - Cena FIPRESCI, Zlatý medvěd
MFF Benátky 1958 - Cena Francesca Pasinettiho
Švédsko 1957 do 15 let nevhodné 91min.
  • Drama

„Po životě plném chladu a ignorance je stárnoucí profesor nucen vyrovnat se s prázdnotou vlastní existence.”

Zvláštní sen samotářského profesora Borga v úvodu filmu otevírá Bergmanovu filmovou reflexi stárnutí a strachu z blížící se smrti a promarněného života.

Sen stárnoucího profesora Borga mu připomíná neodvratně se blížící smrt, a zároveň neodčiněný dluh, který musí do konce svého života splatit. Rozhodne se odcestovat na jih Švédska, ale z pověrčivosti a strachu z letadla upřednostní cestu autem. V doprovodu jeho nevěsty se výlet mění na cestu do minulosti a vlastního nitra, během níž se hranice mezi skutečností a snem pomalu rozplývají. Na konci namáhavé duševní poutě Borga čeká kruté prozření a přehodnocení dosavadního života.

Lesní jahody jsou velmi osobním autorským dílem. Borgův hrozivý sen je inspirován Bergmanovým vlastním snem a film je jeho intimní zpovědí, kterou se snaží dosáhnout duševního klidu. Bolestný smrtelný zápas prožíval v roli profesora i jeho představitel - Victor Sjöström.

Snímek byl v roce 1960 nominován na Oscara za nejlepší originální scénář a získal dalších 12 filmových ocenění, například cenu FIPRESCI a Zlatého medvěda na MFF v Berlíně 1958 či v témže roce Cenu Francesca Pasinettiho na MFF v Benátkách.

Ingmar Bergman Victor Sjöström, Gunnar Björnstrand, Ingrid Thulin, Bibi Andersson
Ingmar Bergman
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander