Objednat projekci O filmu

Štvanice

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Štvanice

(Hets)

Švédsko 1944 do 15 let nevhodné 101min.
  • Drama

„Zamilovaný student v síti manipulativních her sadistického učitele.”

Štvanice v režii zkušeného a talentovaného švédského režiséra Alfa Sjöberga znamenala nejen jeden z největších mezinárodních režisérových úspěchů, ale i vůbec první filmovou realizaci scénáře tehdy teprve 26-letého Ingmara Bergmana. Snímek zároveň nabízí i jeden z nejpůsobivějších hereckých výkonů Alfa Kjellina a Mai Zetterling, kteří představují ústřední postavy tohoto temného, brutálního dramatu.

Jan-Erik (Alf Kjellin) je v posledním ročníku gymnázia a čeká ho maturita. Největší strach ale má ze sadistického učitele latiny Caliguly, který si na něj zasedl. Jeden večer na poloprázdné ulici potká alkoholem opojenou Berthu, vdovu z obchodu s tabákem, a doprovodí ji domů. Jan-Erik se do starší ženy zamiluje a kromě snahy udržet si neperspektivní románek musí čelit Caligulovým sadistickým a ponižujícím machinacím.

Jeho život se však zcela změní, když najde Berthu mrtvou a u ní ukrytého Caligulu. Jan-Erik zjistí, že Bertha a Caligula byli milenci a ocitá se bezmocný ve spletité síti emocionálních her.

Alf Sjöberg Alf Kjellin, Stig Järrel, Mai Zetterling, Olof Winnerstrand, Gösta Cederlund, Stig Ohlin, Jan Molander
Ingmar Bergman
Martin Bodin
Hilding Rosenberg
Oscar Rosander