Objednat projekci O filmu

Jako v zrcadle

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Jako v zrcadle

(Såsom i en spegel)

Oscar - Nejlepší zahraniční film
Švédsko 1961 do 15 let nevhodné 89min.
  • Drama

„24 hodin v životě rodiny na opuštěném ostrově.”

V pořadí již druhý Bergmanův film, který představuje obraz prázdnoty, neschopnost členů rodiny zabránit jejímu rozkladu a vizi lidské psychiky věčně týrané nedosažitelnou Boží přítomností. Snímek byl oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční film a mnoha dalšími prestižními filmovými cenami.

Jedno z prvních komorních dramat, které se odehrává na opuštěném ostrově, ze kterého není úniku stejně jako z pošramocených rodinných vztahů, sleduje jeden den v životě rodiny spisovatele Davida (Gunnar Björnstrand) . Právě v ten den se jeho schizofrenní dcera Karin (Harriet Andersson) vrací z psychiatrické léčebny, aby strávila nějaký čas s bratrem, manželem a otcem, čímž by se měl její stav o něco zlepšit. David však svou dceru vnímá jako objekt své novely a zaznamenává její nevyléčitelnou chorobu do deníku. Manžel Karin Martin (Max von Sydow) je lékař, ale stejně jí nedokáže nabídnout psychickou úlevu, a dospívající bratr Minus (Lars Passgard) čelí vlastním emocionálním problémům a není ještě schopen Karin pomoci. Během tohoto letního dne se na povrch vynořují staré nedořešené rodinné spory a vzájemné odcizení se prohlubuje. Stav Karin se nenávratně zhoršuje a nejbližší rodina jí nepodá pomocnou ruku.

Černobílé skličující psychologické drama o odcizení v mezilidských vztazích a o hledání lásky a duchovní víry doplňuje bravurním hereckým ztvárněním postavy Karin výjimečně talentovaná herečka Harriet Andersson .

Ingmar Bergman Harriet Andersson, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow, Lars Passgård
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Erik Nordgren
Ulla Ryghe