Objednat projekci O filmu

Léto s Monikou

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Léto s Monikou

(Sommaren med Monika)

Švédsko 1953 do 15 let nevhodné 96min.
  • Drama
  • Romantický

„První láska bývá nezapomenutelná.”

Druhé pokračování Bergmanovy tzv. letní trilogie, které bylo evidentně inspirované smyslnou a svěží sexualitou švédské herečky Harriet Andersson, která se později stala jednou z Bergmanových dvorních hereček, přináší krutý obraz mladé, nezralé lásky, která spěje k tragickému konci. Léto s Monikou představuje jeden z nejdůležitějších filmů švédského režiséra. Bergman pokračuje v soustředěném zkoumání citových vztahů a prokazuje svou profesionální vyzrálost.

Nekompromisní a divoká Monika (Harriet Andersson) pracuje na zeleninovém trhu a okouzlí plachého a nesmělého Harryho (Lars Ekborg). Sotva dospělá mladá dvojice ze sociálně nižší vrstvy se do sebe vášnivě zamiluje a v létě utečou na lodi z města, od rodičů a od odpovědnosti na vzdálený romantický ostrov plný letních sídel. Zpočátku je vše krásné a bezstarostné, ale s koncem léta přicházejí první problémy a po tom, co Monika otěhotní se rajské opojení rozplyne v kruté realitě nedostatku peněz a neschopnosti postarat se o očekávané dítě. Dvojice zbavená naivních iluzí se musí vrátit do města, kde je vržena zpět do kruté reality. Jediným východiskem z nepříjemné situace se stane uzavření manželství. Brzy po narození dcery však Moniku začne manželský život nudit. Najde si milence a opouští dceru i Harryho.

Svou ranou smyslnou psychologickou studií mladé lásky dvou nezkušených milenců Bergman v roce 1953 dosáhl jednoho ze svých největších mezinárodních úspěchů.

Ingmar Bergman Harriet Andersson, Lars Ekborg, Dagmar Ebbesen, Åke Fridell, Naemi Briese, Georg Skarstedt, John Harryson
Per Anders Fogelström
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Tage Holmberg,
Gösta Lewin