Objednat projekci O filmu

Letní sen

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Letní sen

(Sommarlek)

Švédsko 1950 do 15 let nevhodné 96min.
  • Drama
  • Romantický

„Probuzení z dávného letního snu.”

V pořadí desátý film švédského režiséra Ingmara Bergmana představuje další filmovou reflexi vnitřní izolace, nezvratné minulosti a neustálého hraní na jevišti i v životě. Letní sen otevírá Bergmanovu tzv. letní trilogii, kde horké roční období figuruje v příbězích postav jako nostalgická vzpomínka na někdejší idylické vztahy, které jsou tak prchavé a iluzívní jako první lásky.

Marie je primabalerína ve Stockholmském baletním divadle. Během zkoušky dostane balíček, ve kterém najde tajný deník své první lásky z letních prázdnin před třinácti let. Jako 15-letá strávila u svého strýce léto, které změnilo celý její život. Zatímco panovačný strýc a teta diagnostikovaná s rakovinou byly pro mladičkou Marii nutným zlem, mladý Henrik ze sousedství se stal jejím přítelem a velkou letní láskou. Tragická nehoda však mladý pár navždy rozdělila a Marie se se zlomeným srdcem musela po prázdninách vrátit do města ke své úspěšné taneční kariéře. Ponořená do melancholie nechala svůj život jen tak plynout, objevený deník ji však přesvědčí, aby se znovu vydala ke strýci a pokusila se probrat z letního snu, který se mezitím změnil na emocionální kóma.

Snímek je považován za tvůrčí zlom v Bergmanově umělecké kariéře, protože spojuje úvahy o životě a smrti s láskou k divadlu a filmu.

Ingmar Bergman Maj-Britt Nilsson, Birger Malmsten, Alf Kjellin, Georg Funkquist, Mimi Pollack, Annalisa Ericson, Stig Olin
Ingmar Bergman,
Herbert Grevenius
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander