Objednat projekci O filmu

Sedmá pečeť

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Sedmá pečeť

(Det sjunde inseglet)

MFF Cannes 1957
Švédsko 1957 do 15 let nevhodné 96min.
  • Drama
  • Fantasy

„Boha volá, vzývá, ale z temnot se nikdo neozývá.”

Inspiraci k tvorbě tohoto snímku našel Ingmar Bergman ve filmech Akira Kurosawy, jehož dílo velmi obdivoval.

Film je zařazen v seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou.

Od nepaměti vyprávěný příběh o hledání Boha a smyslu života. Středověký rytíř Antonius Block se úporně snaží vyřešit tyto záhady, ale jak sám říká: "Boha volá, vzývá, ale z temnot se nikdo neozývá." Následně se utvrzuje v tom, že Bůh neexistuje a ani Smrt mu nedokáže pomoci, vždyť, jak sama říká: "Je nevědomá." A právě čas strávený hraním šachové partie se samotnou Smrtí, mu umožní smířit se se světem a poznat skutečnou sílu lásky.

Z více než 50 filmů, které Bergman vytvořil, byla Sedmá pečeť jeho nejoblíbenějším. Rytíř Antonius Block (Max von Sydow) se vrací domů do Švédska z křížové výpravy proti bezvěrcům. Svou zem však najde zpustošenou běsnícím morem. Blocka navštíví Smrt a sdělí mu, že jeho dny jsou sečteny. Předtím ho ještě čeká jedna šachová partie.

Snímek obsahuje mnoho silných a působivých scén, například průvod bičujících se mnichů, nebo závěrečnou scénu, když si pro Blocka a jeho přátele přichází Smrt. Černobílý formát filmu podporuje expresivnost, ztvárnění Smrti je výrazně impresivní. Svůj podíl na jedinečnosti filmu má i osobitá, přesně padnoucí hudba a zvuky. Tématem filmu je hledání Boha. Neočekávejte však žádnou jednoznačnou odpověď. Snímek si neklade otázku, zda "Bůh je, nebo není," jen popisuje cestu za jeho hledáním.

Ingmar Bergman Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Nils Poppe, Bibi Andersson, Inga Gill, Maud Hansson, Gunnel Lindblom, Lars Lind
Ingmar Bergman
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Lennart Wallén