Objednat projekci O filmu

Tvář

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Tvář

(Ansiktet)

MFF Benátky 1959 - Zvláštní cena poroty
Švédsko 1958 do 15 let nevhodné 100min.
  • Drama

„Do jaké míry je rozum schopný zvítězit nad iracionalitou a naopak?”

Je neuvěřitelné, kolik kvalitní práce dokázal skandinávský mág Bergman ve svých mladých letech udělat. Bylo to období, kdy se blížil ke čtyřicítce a vrchol tvorby ho teprve čekal. Je nutné ocenit výtečně zvládnutý historický pohled na švédskou společnost před více než 150-ti lety. Tvář tak divákovi nabízí zážitek, ze kterého se tají dech, což je ostatně u Bergmana zvykem.

Tvář je klasickou polemikou nad tím, do jaké míry je rozum schopen zvítězit nad iracionalitou a naopak. Prolínání vědomého a tušeného, realistického a magického, nadpřirozeného a vědeckého bylo, je a bude předmětem neustálého sváru. Snímek je dokonalý nejen výkonem Maxe von Sydow, ale i osobitým projevem mladé a půvabné Ingrid Thulin, další z mimořádných bergmanovských hereček, jakož i celkovým pojetím a filmařským ztvárněním tématu.

Do městečka přijíždí nevídaná atrakce v podobě Voglerovho magnetického divadla. Skupinka komediantů musí žádat o povolení městského konzula. Ten souhlasí, ale na žádost Vergera musí skupina nejdříve dokázat, že nejde o šarlatánství.

Konzul s radou uzavírají sázku a centrem děje se stává mystický souboj magie v podání záhadného Voglera a rozumu, který je ztělesněn Vergerem. Paradoxně se oba potácejí v téměř identickém sebeklamu a nejsou schopni nabídnout nic jiného než lež a přetvářku. Vergerus jako typický arogantní racionalista a manipulátor touží za každou cenu rozbít auru mystického zázraku a hypnotismu, kterou kolem sebe Vogler šíří. Vogler (Max von Sydow) ve filmu promluví až po hodině a třech minutách, předlohou jeho postavy byl samotný Ingmar Bergman. Film je lehce inspirovaný hrou G. K. Chestertona Magic, kterou Bergman obdivoval. V roce 1959 tento snímek získal Zvláštní cenu poroty na MFF v Benátkách, kde byl nominován i na Zlatého lva.

Ingmar Bergman Max von Sydow, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand, Naima Wistrand, Bengt Ekerot, Bibi Andersson
Ingmar Bergman
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander