Objednat projekci O filmu

Ze života loutek

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Ze života loutek

(Aus dem Leben der Marionetten)

Německo, Švédsko 1980 do 15 let nevhodné 104min.
  • Drama

„'V životě loutek většinou bohužel existuje jedno velké ALE, které všechno zmaří.' (Pinocchiova dobrodružství, Carlo Collodi)”

Silné a dosti výřečné drama odkazuje nejen názvem, ale i citacemi na slavnou pohádku o dřevěném panáčkovi, který pod rukama zkušeného řezbáře ožije. Bergman se zde zabývá tématem, které ho pronásledovalo roky - jak je možné, že se od sebe snaží odtrhnout dva lidé, kteří se hluboce milují. Sexuální frustrace, nevydařené manželství i děsivá smrt - to by nebylo v Bergmanové tvorbě nic nového, ale mistrovská kamera Svena Nykvista činí z tohoto filmu dokonalý a jedinečný zážitek.

Petr a Katarina se jeden druhému vzdalují. Ona hledá útěchu v náručí milenců, on se utápí v depresích, které vedou až k nečekaně brutální vraždě prostitutky. Snímek, který vznikl v Německu během Bergmanova "daňového exilu", se vyznačuje černobílým ztvárněním, kromě úvodní a závěrečné scény "ze současnosti", které jsou barevné. Protipólem depresivní nálady filmu, který přináší analýzu vrahova života a jeho psychopatických stavů, je svěží disko hudba, která zní během závěrečných titulků.

Ingmar Bergman Robert Atzorn, Martin Benrath, Christine Buchegger, Rita Russek
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Rolf A. Wilhelm
Petra von Oelffen