Objednat projekci O filmu

Fanny a Alexander

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Fanny a Alexander

(Fanny och Alexander)

Oscar - nejlepší cizojazyčný film, kamera, výprava a kostýmy
Zlatý Glóbus, Cena César - nejlepší zahraniční film
MFF Benátky 1983 - Cena FIPRESCI
Švédsko, Francie, Německo 1982 do 10 let nevhodné 188min.
  • Drama
  • Fantasy
  • Mysteriozní

„Rodinná sága, která odhaluje tvůrcovo dětství, jeho strasti i radosti.”

Fanny a Alexander je Bergmanovou vysněnou rodinnou kronikou. Ekdahlovi jsou divadelní rodinnou z vyšší střední vrstvy, ukrytí před vzrůstajícím chaosem vnějšího světa.

Očima desetiletého Alexandera sledujeme jeden bouřlivý rok v životě rodiny Ekdahlových. Alexanderovi představivost pohání kupředu kouzelné události, které vedou a následují po smrti jeho otce. Díky novému sňatku jeho matky s přísným prelátem jsou však Alexanderovi a jeho sestře Fanny odmítnuta všechna možná potěšení a děti jsou vystaveny jakémusi gotickému hororu. Biskup je Bergmanovskou postavou, jejíž přísnost překračuje zdravou mez. Jeho podlost však snímek zároveň nahrazuje „laskavostí, náklonností a dobrem“. Fanny a Alexander bylo původně zamýšleno jako Bergmanovo poslední dílo a představuje tak vrchol jeho tvorby.

Oscar pro nejlepší výpravu, nejlepší kameru, nejlepší kostýmy, nejlepší cizojazyčný film a nominace na nejlepšího režiséra – Ingmara Bergmana. Celovečerní film byl digitálně zrestaurován z původního negativu a soundtracku.

Ingmar Bergman Kristina Adolphson, Börje Ahlstedt, Pernilla Allwin, Kristian Almgren, Carl Billquist, Axel Düberg, Ebba Edstrand, Allan Edwall
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Daniel Bell
Sylvia Ingemarsson