Objednat projekci O filmu

Šepoty a výkřiky

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Šepoty a výkřiky

(Viskningar och rop)

Oscar - Nejlepší kamera + 4 nominace
MFF Cannes - Cena Nejvyšší technické komise
Švédsko 1972 do 15 let nevhodné 91min.
  • Drama
  • Romantický

„Tváří v tvář smrti toužíme po něžnosti, odpuštění a vykoupení.”

Naléhavé a zdrcující dílo plné pozitivního poselství.

Po několika neúspěšných experimentálních snímcích přinesly Šepoty a výkřiky Bergmanovi uznání diváků i kritiky, a pět nominací na Oscara (včetně výhry v kategorii nejlepší kamera). Kromě toho získal cenu Nejvyšší technické komise na MFF v Cannes a nejvyšší ocenění Švédského filmového ústavu.

Filmem Šepoty a výkřiky se Bergman vrací ke svým tradičním tématům ženské duše a hledání víry a vykoupení. Na rozdíl od svých předchozích filmů používá výraznou červenou barvu, což zdůvodňuje slovy: "Tento snímek zkoumá lidskou duši a já jsem si již od dětství duši představoval jako vlhkou membránu zbarvenou různými odstíny červené."

Konec 19. století. Na panské sídlo ve Švédsku přicházejí dvě zámožné sestry, aby strávily se svou na smrt nemocnou sestrou Agnes její poslední dny. Navzdory blízkosti, která všechny sestry v dětství spojovala, jim egoismus v roli návštěvnic brání projevit jakékoli city k umírající. Služka Anna, která ji ošetřuje, dokáže mnohem lépe projevit náklonnost k nemocné a poskytnout jí potřebnou útěchu.

Ingmar Bergman Harriet Andersson, Kari Sylwan, Ingrid Thulin, Liv Ullmann, Erland Josephson, Georg Åhrlin, Henning Moritzen
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Siv Lundgren