Objednat projekci O filmu

Žízeň

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Žízeň

(Törst)

Švédsko 1949 do 15 let nevhodné 83min.
  • Drama

„Ve chvílích neutuchající žízně... se všechny jejich lásky, vášně, touhy a nevěry odhalí.”

Podle švédského kritika Jorna Donnera je Bergmanova Žízeň "komerční verzí Vězení". François Truffaut zase v tomto snímku viděl podobnost s Hitchcockovými filmy jako Podezření (1941) a Co moře pohltí (1931). Bergmanovo dílo je však rozhodně mistrovským ztvárněním ženské psychiky a sondou odhalující temná zákoutí manželského soužití.

Rut a Bertil jsou manželé už několik let a v jejich vztahu nastávají neshody a nedorozumění, často zapříčiněné Rutiným pitím a vrtkavou povahou. Oběma život v minulosti uštědřil rány, jejichž následky si nesou dodnes. Snaží se je potlačit, ale tyto stíny je budou pronásledovat, dokud se jim nepostaví. Paralelně s příběhem manželského páru sledujeme i postavu Violy, vdovy, která uteče před sadistickým psychiatrem a seznámí se s Valborg. Ta se ji otevřeně pokusí svést, bohužel s tragickými následky.

Po natočení snímku Vězení (1949) se Bergman dohodl na spolupráci se Svensk Filmindustri, dalším námětem mu byla kolekce krátkých příběhů, které v roce 1948 vydala Birgit Tengroth. Úlohu Violy si zahrála autorka předlohy a pomohla tak Bergmanovi najít správný tón lesbických scén mezi Violou a Valborg. Ve Švédsku měla Žízeň premiéru 17. října 1949 a o sedm let později, 30. srpna 1956, v USA.

Ingmar Bergman Eva Henning, Birger Malmsten, Birgit Tengroth, Hasse Ekman, Mimi Nelson
Herbert Grevenius,
Birgit Tengroth (knižní
předloha)
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander