Objednat projekci O filmu

Jako bych tam nebyla

Přílohy

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Jako bych tam nebyla

(As If I Am Not There)

MFF Phoenix, Istanbul, Palm Springs, Irish Film and Tv Awards 2011 - Nejlepší film, Nejlepší režie
Irsko 2011 do 12 let nevhodné 109min.
  • 08. 05. 2014
  • Drama

„Přežít znamená víc než zůstat na živu.”

Bosna a Hercegovina, duben 1992. Mladý voják vstoupí do vašeho bytu a řekne vám, abyste si zabalila své věci. Překvapena, že nikdo neprotestuje a nevzdoruje, se ocitnete obklopena dalšími ženami a všechny vás odváží do vzdáleného skladiště, kde se dozvíte drsné podmínky přežití v zajateckém táboře: Nepřemýšlejte o životě venku. Nepřemýšlejte o minulosti. Nepřemýšlejte o budoucnosti. Nedávejte se dohromady s dalšími lidmi. Nevyčnívejte z davu. Zaměstnávejte svou mysl. Nevšímejte si nenávisti, která je kolem vás. A co víc, nevěřte pomluvám, které uslyšíte… A pak voják vstoupí a ukáže na vás: „Pojď!“

Jako bych tam nebyla je příběhem mladé ženy ze Sarajeva, jejíž život se ze dne na den změní. Zbavena všeho, co kdy měla, čelí neustálé hrozbě smrti a bojuje proti nenávisti, kterou vidí kolem sebe. V posledním záchvěvu odvahy nebo šílenství se rozhodne ještě jednou vzepřít a být opět sama sebou. A tento jednoduchý akt jí zachrání život. Zjistí totiž, že přežít znamená více než jen zůstat na živu. Jako bych tam nebyla je moderní válečný příběh, který objevuje lásku, identitu a spojitosti mezi námi všemi.

V roce 2011 film získal významné filmové ocenění v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší režie na mezinárodních filmových festivalech v Irsku, Phoenixu, Istanbulu a Palm Springs.

Juanita Wilson Natasa Petrovic, Fedja Stukan, Miraj Grbic, Stellan Skarsgård
Juanita Wilson
Tim Fleming
Kiril Dzajkovski
Nathan Nugent

Galerie