Objednat projekci O filmu

Muži a Bergman

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Muži a Bergman

(Männen och Bergman)

Švédsko 2008 přístupné 52min.
  • Dokumentární

„Poslední tři roky režiséra Ingmara Bergmana očima jeho herců.”

Ingmar Bergman, švédský filmový režisér, si vysloužil uznání za hloubkové filmové analýzy lidských citů a stal se vzorem pro několik generací tvůrců na celém světě. Ve svých dílech se soustřeďuje na vnitřní rozpory a křehkost duše a v neposlední řadě na vztahové problémy. Všeobecné uznání jako jednoho z největších filmových režisérů své doby získal ve Švédsku i v zahraničí filmem Fanny a Alexander (1981), který natočil po návratu z dobrovolného exilu v Německu. Jeho filmy byly mnohokrát nominovány na Oscara, který mu byl nakonec udělen za filmy Pramen panny, Jako v zrcadle a Fanny a Alexander. Nejvyšší ocenění získal Bergman i na Mezinárodních filmových festivalech v Berlíně a Cannes. Byl všeobecně známý pro svůj cit pro režírování hereček a často zdůrazňoval, že herci a herečky jsou pro jeho práci mimořádně důležití, neboť představují největší zdroj inspirace. Z tohoto hlediska je proto zajímavé podívat se na Bergmana právě z perspektivy jeho herců.

Muži a Bergman je dokument sledující poslední roky Ingmara Bergmana, kde několik výjimečných švédských herců - Thommy Berggren, Börje Ahlstedt, Thorsten Flinck a Erland Josephson - hovoří o spolupráci s Bergmanem. Stáváme se svědky unikátního portrétu výjimečného švédského režiséra, ve kterém sledujeme jeho filmovou i divadelní tvorbu od počátku 50. let až po jeho poslední divadelní hru o padesát let později.

Máme před sebou příběh Bergmana jako režiséra a příběh Bergmana jako muže. Průvodce nám dělá uznávaný švédský filmový kritik Nils Petter Sundgren, který sledoval Ingmara Bergmana během celé jeho kariéry.

Eva Beling Thommy Berggren, Börje Ahlstedt, Thorsten Flinck, Erland Josephson, Nils Petter Sundgren