Objednat projekci O filmu

Za hranicemi

Partneři

Radio1 Kino CS
Cinema Filmserver
Film Europe Channel Onyx Vision
FDb.cz Svět filmu

Za hranicemi

(Gränsen)

Švédsko 2011 do 15 let nevhodné 120min.
  • Akční
  • Drama
  • Válečný

„Během 2. světové války zmizelo beze stopy 300 švédských vojáků. Tento film je příběhem šesti z nich.”

Švédský televizní režisér Richard Holm se ve svém hraném debutu vrací do období Druhé světové války. Vypráví příběh o mužské odvaze, bratrské lásce a o záchraně vojenských zajatců.

Píše se prosinec 1942. Norsko je obsazeno Němci a sousední Švédsko čeká na německou reakci. Mladý švédský poručík Aron Stenström plánuje svatbu a založení rodiny, nyní ale přichází k vlaku, aby vyzvedl mladého vojáka Svena - svého mladšího bratra - a přidělil ho k jednotce 83. kontrolního stanoviště, které se nachází v oblasti Värmland na severní hranici s Norskem. V noci na obzoru zahlédnou bitvu, která probíhá za hranicí v Norsku. Mladý Sven se spolu s dalším vojákem rozhodne na vlastní pěst jít k hranicím a prověřit pohyb Němců. Akce končí fiaskem a zajetím obou mužů. Poručík Aron se tak s ostatními vojáky z kontrolního stanoviště vydává na záchranu svého bratra daleko za hranice, na území okupovaného Norska. Jejich výprava se však nelíbí švédskému velení, které nemá zájem rozpoutat válku s Německem. Jen pokud to ale nebude nutné.

Film byl v roce 2012 oceněn švédskou filmovou cenou Guldbagge, udělovanou každoročně Švédským filmovým institutem, v kategorii nejlepší make-up.

Richard Holm André Sjöberg, Marie Robertson, Björn Sundquist, Martin Wallström, Johan Hedenberg, Antti Reini, Henrik Norlen
André Sjöberg,
Johnny Steen
Andreas Wessberg
Henrik Lindström,
Anton Steen
Tomas Lundmark