Objednat projekci O filmu

Europolis

Europolis

MFF Montreal - Speciální uznání poroty
MFF Cyprus 2011 - Cena CIFF (nejlepší kamera)
Francie, Rumunsko 2010 do 12 let nevhodné 98min.
  • Drama

„Cesta do jiného světa za obnovou rumunských tradic.”

Hraný celovečerní debut dokumentaristy Cornela Gheorghitu vypráví příběh Magdaleny a jejího syna Naeho, kteří se vydají do Francie, aby podle starých rumunských tradic uctili duši člověka, odcházejícího z tohoto světa.

Magdalena a Nae žijí v malém přístavním městečku Sulina ve východním Rumunsku, ležícím na pobřeží Černého moře. Jednoho dne jim nečekaně přijde telegram z Francie, že dlouho nezvěstný Magdalenin bratr Luca a Naeho strýc před nedávnem zemřel. Telegram poslal Lucův vykonavatel závěti, který je žádá, aby Nae a jeho matka přijeli do Francie na oficiální přečtení Lucovy poslední vůle. Matka se synem to riziko podstoupí, horko těžko seženou peníze na cestu a vydají se do úplně neznámé země, ležící na druhé straně kontinentu. Jedním z posledních přání zesnulého Luca je být pochován na hřbitově v jeho rodném rumunském městě Sulina. Rumunská tradice totiž vyžaduje, aby se duše z mrtvého těla během 40 dní smutku vrátila tam, kde její život započal. A Lucova duše se rozhodne využít právě Naea, aby se vrátila na místo věčného odpočinku.

Snímek v roce 2010 získal Speciální uznání poroty na MFF v Montrealu a Cenu CIFF na MFF na Kypru 2011 v kategorii nejlepší kamera.

Cornel Gheorghita Adriana Trandafir, Áron Dimény, Dorin Andone, Adina Cartianu, Petre Nicolae
Cornel Gheorghita,
Adina Dulcu,
Loïc Balarac
Ovidiu Marginean
Diego Losa,
François Petit
Nathalie Mougenot