Objednat projekci O filmu

Nepřítel

Partneři

Radio1 Cinema
Filmserver Film Europe Channel
Onyx Vision FDb.cz
Svět filmu

Nepřítel

(Neprijatelj)

MFF Thessaloniki 2011 - Cena diváků
MFF Sofia 2012 - Cena FIPRESCI
Srbsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Maďarsko 2011 do 12 let nevhodné 90min.
  • Thriller
  • Válečný

„Oficiální konec Bosenské války ještě neznamená konec bitvy o přežití.”

Mladý srbský režisér, který jako jeden z mála filmových tvůrců do svých 40 let vytvořil už několik krátkých, televizních a více než 5 celovečerních hraných filmů, se ve snímku Nepřítel vrací do nedávné, stále choulostivé minulosti států bývalé Jugoslávie.

Příběh zasazuje do období těsně po skončení tzv. Bosenské války mezi Srbskem na jedné straně a Bosnou s Chorvatskem na druhé straně, která vypukla jako důsledek rozpadu bývalé Jugoslávie. Sleduje skupinu vojáků, která odstraňuje výbušné miny z polí na hranici států, které ještě před pár dny vedly krvavou válku. Každý z vojáků je poznamenán nepříjemnými zkušenostmi z bojů v přední linii. Každý svým vlastním způsobem čelí strachu a vzpomínkám. Někteří z nich mají sklony k sebedestrukci, jiní jsou šťastní, že jsou naživu. Další trpí katatonií z prožitých traumat, jiní nacházejí útočiště v modlitbě. Při své práci ve sklepě rozbombardované továrny objeví tajemného muže, který necítí chlad, hlad a nemá zájem ani o cigarety. Brzy po jeho objevení začínají záhadně mizet lidé. Kdo je ten záhadný muž?

Režisérovi, který má na kontě více než sto filmových cen, přinesl film Nepřítel ještě další dvě významná ocenění: V roce 2011 na MFF v Soluni v Řecku si odnesl Cenu diváků a v roce 2012 na MFF v Bulharsku v Sofii dostal prestižní Cenu FIPRESCI.

Dejan Zecevic Aleksandar Stojkovic, Vuk Kostic, Tihomir Stanic, Ljubomir Bandovic, Marija Pikic
Djordje Milosavljevic,
Dejan Zecevic
Dusan Joksimovic
Nemanja Mosurovic
Marko Glusac