Objednat projekci O filmu

Pokušení svatého Toníka

Partneři

Radio1 Cinema
Filmserver Film Europe Channel
Onyx Vision FDb.cz
Svět filmu

Pokušení svatého Toníka

(Püha Tõnu kiusamine)

MFF Karlovy Vary 2010 - Zvláštní uznání pro režiséra
Filmový festival Sundance 2010 - nominace na cenu Grand Jury Prize
MFF Rotterdam - nominace na Tiger Award

Estonsko, Finsko, Švédsko 2009 do 12 let nevhodné 110min.
  • Drama
  • Fantasy
  • Mysteriozní

„'V čase, kdy život je vpolou své pouti, jsem zabloudil, kolem byl hustý les, já z pravé cesty zabředl v houšť proutí.' (Dante Alighieri, Peklo)”

Citát z Dantova Pekla odkazuje na psychické rozpoložení hrdiny ve třetím celovečerním filmu estonského režiséra Veika Õunpuu, který v roce 2010 získal na MFF Karlovy Vary Zvláštní uznání v sekci Na východ od Západu.

Tony, manažer prožívající krizi středního věku, vede tichý a poklidný život. Jednoho dne se však jeho existence uprostřed materialisticky vyprázdněného dekadentního světa začíná rozpadat. Po sérii několika bizarních okolností, během nichž přijde o práci, je svědkem manželčiny nevěry a potká dívku, která je brzy unesena, se Tony začíná postupně vzdalovat realitě. A útěk do lesa je jen začátek cesty k objevení vlastní morálky a dobra, a začátek halucinogenní poutě, během níž se Tony stále více vzdaluje skutečným osobám a nenávratně se noří do surreálného světa symbolů a alegorií.

Obrazově fascinující černobílá úvaha o skutečné podstatě dobra je stejně intelektuálně stimulující jako hravě úsměvná a peklo, do kterého ústí, je nevyhnutelné. Snímek byl nominován na cenu Tiger Award na MFF v Rotterdamu a na Grand Jury Prize na prestižním Sundance Film Festival .

Veiko Õunpuu Taavi Eelmaa, Ravshana Kurkova, Tiina Tauraite, Sten Ljunggren, Denis Lavant
Veiko Õunpuu
Mart Taniel
Ülo Krigul
Thomas Lagerman,
Veiko Õunpuu