Objednat projekci O filmu

Podzimní tance

Partneři

Radio1 Cinema
Filmserver Film Europe Channel
Onyx Vision FDb.cz
Svět filmu

Podzimní tance

(Sügisball)

MFF Benátky - cena Venice Horizons, Mezinárodní festival nezávislých filmů v Bruselu - Grand Prix, MFF Thessaloniki - cena za nejlepší režii ad.
MFF Karlovy Vary, MFF Varšava, MFF Helsinki, MFF Seattle ad.

Estonsko 2007 do 12 let nevhodné 123min.
  • Drama

„Mozaika příběhů obyčejných lidí v nepříznivém ročním období a jedné nepříznivé době.”

Mozaikovitý příběh ukazuje několik okamžiků ze života šesti obyvatel činžovního domu z dob sovětské éry, kteří jsou spojeni pocitem osamělosti. Mladý spisovatel Mati špehuje svou bývalou manželku a neúspěšně randí s jinými ženami. August Kask je holič-bakalář žijící fádní život, který má rád malou dívku, ale jeho chování je milně považováno za pedofilii. Svobodná matka Laura sleduje v televizi přihlouplé telenovely a odmítá nabídky mužů, protože jim nemůže věřit. Architekt Maurer přemýšlí o blahobytu lidí, ale zcela zapomíná na svou vlastní ženu, která zase hledá útěchu u šatnáře Thea. Ženy Thea sice milují, ale vzhledem k jeho nízkému sociálnímu postavení ho neberou vážně.

Jemně stylizovaný a indiferentní svět jednotlivých protagonistů se rozvíjí a graduje během zimního ročního období aniž by dával odpovědi na vyvstalé otázky. Co však přece tento svět umožňuje, je zasmát se tam, kde přežívá naděje.

Režisér snímku Veiko Õunpuu v letech 2007 a 2008 obdržel řadu filmových ocenění, mezi nimi Venice Horizons Award na prestižním MFF v Benátkách, Grand Prize na Mezinárodním festivalu nezávislých filmů v Bruselu, ceny za Nejlepší režii na MFF v Soluni a v Bratislavě, ale i množství ocenění na domácím Black Nights Film Festival v Tallinnu.

Veiko Õunpuu Rain Tolk, Taavi Eelmaa, Juhan Ulfsak, Sulevi Peltola, Tiina Tauraite, Maarja Jakobson
Veiko Õunpuu,
podle knihy Mati Unta
Mart Taniel
Ülo Krigul
Veiko Õunpuu