Objednat projekci O filmu

Příběh filmu: Odysea

(The Story of Film: An Odyssey)

Velká Británie 2011 do 12 let nevhodné 900min.
  • 01. 09. 2013
  • 01. 01. 2017
  • Dokumentární

„Příběh filmu: Odysea je fascinující cesta světem filmu, která začíná v jednosálových kinech a končí jako globalizovaný a miliardový dolarový digitální průmysl.”

Příběh filmu: Odysea, adaptace Cousinsovy stejnojmenné knihy, je patnáctihodinový dokumentární snímek, který navštěvuje klíčová místa historie filmu; od Hollywoodu po Bombaj, od Hitchcockova Londýna po vesnici, kde byl natočen Pather panchali; přináší rozhovory s legendárními filmaři a herci.

Dokument se zbývá vývojem filmu. Popisuje vzrušení z němého filmu, vznik Hollywoodu a systému hvězd, umělecký rozvoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, ve Francii, Itálii, v Británii, Skandinávii, v USA a v dalších zemích.

Přináší profily skvělých filmových herců, vykresluje revoluci způsobenou zvukovým filmem a dokumentuje, jak 2. světová válka nejen motivovala ke vzniku komedií, ale přinesla na stříbrné plátno i nový realismus. Procházíme světem 50. let, abychom se přesvědčili o univerzálnosti filmového jazyka.

Objevujeme moderní film zrozený v napětí a nejistotě, i vznik skvělých nových vln. Sledujeme, jak z různých experimentů vznikl komerční film, který svými speciálními efekty nadchl především mladé diváky. Mapujeme, jaký vliv na film mělo video a jak s těmito výzvami bojovali nejlepší režiséři planety. Zastavujeme se až v digitálním období, s novými hvězdami, novými generacemi a novými formami natáčení a sledování filmů.

Tento film hovoří o průkopnících. O lidech, kteří film skutečně milovali, stvořili ho a neustále ho zdokonalovali. Vypráví prostřednictvím jejich očí. Není o ekonomice filmového průmyslu, ani o marketingu. Klade si otázky: Kteří filmaři byli – bez ohledu na období – nejdynamičtější na planetě? Jaké druhy filmů natáčeli? Jak pokročili?

Každá epizoda filmu se natáčela v jiné zemi a svou atmosférou nám připomíná, že filmy se zabývají skutečným světem. Budeme mít pocit, že jsme skutečně procestovali celý svět.

Dokument Marka Cousinse se stal ve Velké Británii filmovou událostí roku 2011.

Epizoda 1 Zrod filmu (1900 – 1920)

Epizoda 2 Hollywoodský sen (20. léta 20. st.)

Epizoda 3 Expresionismus, impresionismus a surrealismus: Zlatý věk světové kinematografie (20. léta 20. st.)

Epizoda 4 Příchod zvuku

Epizoda 5 Poválečná kinematografie (40. léta 20. st.)

Epizoda 6 Sex a melodrama (50. léta 20. st.)

Epizoda 7 Evropská nová vlna (60. léta 20. st.)

Epizoda 8 Noví režiséři, nové formy (60. léta 20. st.)

Epizoda 9 Americká kinematografie 70. let 20. století

Epizoda 10 Filmy měnící svět (70. léta 20. st.)

Epizoda 11 Příchod multiplexů a střední proud v Asii (70. léta 20. st.)

Epizoda 12 Boj o moc: protest ve filmu (80. léta 20. st.)

Epizoda 13 Nové hranice: Světová kinematografie v Africe, Asii, Latinské Americe (90. léta 20. st.)

Epizoda 14 Nový americký nezávislý film a digitální revoluce (90. léta 20. st.)

Epizoda 15 Kinematografie dnes a v budoucnosti (začátek 21. století)

Mark Cousins Mark Cousins, Alexander Sokurov, Norman Lloyd, Lars von Trier, Paul Schrader, Haskell Wexler, Bernardo Bertolucci, Baz Luhrmann ad.
Mark Cousins
Mark Cousins
Timo Langer

Galerie